První věc, která nás při pohledu na Swincar napadá, je pavouk. To, jakým způsobem umí přizpůsobovat podvozek na aktuální terén, je něco neskutečného. Doteď si čtyřkolky nebo quady, chcete-li, byly všechny podobné a až na světlé výjimky také nabízely podobné jízdní vlastnosti a vesměs shodnou prostupnost terénem. Francouzi však přišli s takovou malou revolucí.

Pavoukovitý dojem, jenž má za následek poměrně subtilní konstrukce a uzoučká kola, rozhodně klame. Řidič sedí nízko nad zemí a místo řídítek má volant. O pohon se navíc stará elektřina. Žádný centrálně uložený elektromotor, ale elektrické trakčními motory v každém kole! Všechna kola jsou tedy hnaná a řiditelné jsou obě nápravy. Celé nezávislé zavěšení kol využívá principu kyvadla, což čtyřkolce umožňuje nejen překonávat překážky, ale také perfektně kopírovat terén. Byť se Swincar točí kolem elektřiny, pozoruhodný je fakt, že systém odpružení a zavěšení je kompletně mechanický. Žádná čidla, žádné senzory, dokonce ani gyroskopy. Rozchod kol u tohoto stroje se mění s podmínkami, a jak uvidíte na videu, kola mohou jet ve zcela rozdílných pozicích a vždy budou mít správnou trakci, protože zvládají přesně kopírovat povrch. Uživatelsky lze ovlivnit také světlou výšku řidičova sedadla.

Zvláštností celého konceptu je také naklápějící se sedačka, která pomocí podobného systému jako u zavěšení, přináší podobný zážitek, který znají motorkáři. Podle přiloženého videa je vidět, že možnosti jsou téměř neomezené. Byť nejsem žádným čtyřkolkovým nadšencem, tohle si prostě potřebuju vyzkoušet. Vypadá to zase na jeden ze strojů, který zvládne víc, než vám vaše hlava dovolí. Baterie prý vystačí na tři hodiny offroadových radovánek. Za nás palec nahoru.