Zkracování brzdné dráhy je problematika, kterou se už dlouhou dobu zaobírá hodně lidí. Máme přilnavější pneumatiky, několikapístkové brzdiče a větší brzdy a nebo dokonce karbon-keramické sety. Poslední jmenované jsou samozřejmě extrémně drahé a také mají určité nevýhody, takže jejich větší rozšíření mezi běžné smrtelníky do běžného provozu není reálné.
Na tento problém hledali odpověď také švédové a přišli s vynálezem, který se jmenuje Torricelli. O co se vlastně jedná? Mechanizmus pracuje na principu vakua a když se při prudkém brzdění vyklopí, přisaje se k zemi a tak pomáhá třením snížit rychlost auta. Můžete si ho představit jako takovou pátou pneumatiku, která pouze brzdí. Vše samozřejmě lépe vysvětlí přiložené video. Zde je vidět, že při brzdění z 50 km/h na mokru bylo toto zařízení schopno zkrátit brzdnou dráhu o 4,5 metru. Tedy efektivita brzdění je v tuto chvíli o 40% vyšší.
Vzhledem k extrémnímu namáhání mechanizmu při brzdění, je aktuální nejvyšší rychlost, při které lze Torricelli ještě použít, 70 km/h. Což by nemusel být až takový problém, nová brzda by totiž byla vhodná především k tzv. autonomnímu brzdění, které stejně povětšinou probíhá v městských rychlostech. Toto řešení má však i svou stinnou stránku. Jak možná správně tušíte, pro ideální fungování tohoto vynálezu je třeba rovná plocha. A to jak jistě dobře víte vy i vaše tlumiče, není (nejen) u nás vůbec samozřejmostí.
A co na to říkáte vy? Vidíte masové použití Torricelliho jako reálné?