Subaru WRX STI: Mark Higgins a nový stroj pro Isle of Man TT 2016 + video

Od Jan Karlík | 5. 4. 2016


Legendární trať Isle of Man TT asi znáte především jako motocyklové klání, kterého se mohou účastnit pouze jezdci s parciální lobotomií a nebo jedinci, u kterých se vůbec nevyvinul pud sebezáchovy. Každopádně velmi zajímavá je také pro automobily. Loňský rok se podařilo Marku Higginsovi zajet nový rekord. Letos se o to samé pokusí s úplně novým vozem.

Subaru WRX STI

Nový závodní speciál vznikl ve spolupráci Subaru s britskou firmou Prodrive. Ta má v tomto odvětví více než třicetiletou zkušenost. Jako základ posloužilo Subaru WRX STI. Bohužel toho stran úprav neznáme mnoho. Sériový vůz dostal vylepšený podvozek, patrně také širší rozchod kol a podle fotografií také poměrně výrazně pozměněnou aerodynamiky. Nicméně i letos by se měl speciál pro Isle of Man TT držte základního provedení, tudíž můžeme očekávat stejný turbomotor, který je naladěn na 300 koní. Sériové provedení akceleruje z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a umí se rozjet až na 255 km/h.

Nižší hmotnost a především vylepšená aerodynamika by s těmito hodnotami mohla ještě zahýbat. Nicméně pro trati tohoto typu je přítlačná síla „alfa omega“. Není třeba se hnát za každým koněm, důležité je, aby vůz seděl na silnici jako přilepený.

Pouze pro připomenutí, v loňském roce se podařilo tomuto čtyřiačtyřicetiletému Britovi pokořit rekord trati Tourist Trophy v poměrně sériovém STI (oproti sérii mělo ochranný rám, jiné tlumiče a slicky). Nebezpečnou trať doslova proletěl za 19 minut a 15 sekund. Průměrná rychlost se vyšplhala až na 187 km/h. Vzhledem k profilu trati je to neskutečný výsledek, však se podívejte sami…