Subaru Impreza 22B STI-D aneb „opravdové naftové STÍ-čko“ – video

Autor: Pavel Srp - 2. 4. 2014


Ani české zastoupení automobilky Subaru nás nenechalo včera v klidu a připravilo si pro nás na facebooku pořádný aprílový žertík. Oznámilo totiž, že se pod kapotu nového Subaru WRX STI podívá i naftový boxer a nově si budeme moci pořídit také model Subaru WRX STI D. U fotky nové generace STÍ-čka se píše doslova:

STI D – v nové generaci modelu WRX STI se možná objeví i dieselový agregát. „Emisní limity v EU nám dělají starosti. Neradi bychom o prodej ikonického WRX STI kvůli tomu přišli, přeci jen je to významná část prodejních grafů. Vyhověli bychom tím i volání zákazníků, kteří zatím nemají odvahu na naše přeplňované benzínové vozy,“ říká Nato Nemai, který je zodpovědný za globální prodej a vývoj modelu. No, zábava za 5 litrů, to bude něco!

Jenže, nebylo by to poprvé, kdy se pod kapotou ostrého Subaru objevil naftový motor! Jednoho dne se totiž jeden mladík rozhodl, že se zúčastní závodu na Pikes Peak. Ale s čím? Nakonec vzal starší obyčejné Subaru Impreza Coupé a celé ho překopal. Na začátku i na konci jde vlastně o úplně jiné auto.

subaru-impreza-22b-stiD-video

Začal výměnou motoru. Původní dýchyvičný atmosférický benzínový čtyřválec ustoupil novému motoru, ovšem netradičně spalujícímu naftu. Audi podobný krok v závodech Le Mans vyšel, proč by nemohl vyjít v závodech do vrchu, že? A proč, že pod kapotu putoval naftový boxer? Podle majitele je to výzva – nové technologie, úsporný provoz a značný potenciál.

Motor je Subaru Boxer diesel (typ EE20), tedy dvoulitr (1998 ccm) o sériovém výkonu 110 kW/150 koní a s točivým momentem 350 Nm. V tomto případě byl však motor dále upraven a výsledkem je 200 koňských sil. Kompletní podvozek, zavěšení kol i brzdy pocházejí ze Subaru WRX STI z roku 2007.

Aby byl celkový dojem závoďáku kompletní, na auto putoval bodykit z karbonu a laminátu, po jehož instalaci auto vypadá jako ikonická závodní verze 22B. Musím uznat, že jde o skvělou práci a s respektem nad ní smekám pomyslný klobouk.

Podívejte se, jak celá přestavba ve zkratce podívala…

Přečtěte si také:  Mansory představuje F9XX. Je to upravené Ferrari SF90 Stradale s 1000 koňmi

…jak své auto sám majitel popisuje přímo při závodech Pikes Peak…

…a tady, jak auto vypadá v akci.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek