test-2019-jeep-wrangler-rubicon- 2D- (19)
YUKI 250i Manxcafe & Jeep Wrangler Rubicon

S koncem většiny protikoronavirových opatření začínají silnice ve velkých městech opět připomínat peklo. Pokud pomineme to, že jsou v dezolátním stavu a místo toho, aby opravy probíhaly v době, kdy byly silnice takřka prázdné, je vše rozkopáno právě v těchto dnech. A najednou. Výsledkem jsou nekončící kolony. V autě je prostě musíme přežít, ovšem i pro držitele řidičského oprávnění skupiny B je možné přesednout na jednostopé vozidlo a všechny ty kolony poměrně snadno nechat za zády.

Přečtěte si také:  Kolony nevznikají náhodou. Řidiči si je vytvářejí často sami svým chováním

Už od roku 2013 totiž zákon v České republice dovoluje těm, kteří mají jen „béčko“, sednout na skútr či malý motocykl. Má to ovšem svá pravidla. I když na řidičáku nemáte vyznačenou žádnou podskupinu určenou pro motocykly, neznamená to, že na skútry nesmíte. S oprávněním skupiny smíte bez obav sednout na motocykl, jehož objem válců je do 125 cm³ a výkon do 11 kW, tedy 15 koní. Důležité je pamatovat na to, že motocykl musí mít automatickou převodovku.

Pokud tedy máte právě teď zálusk třeba na stylovou Hondu Monkey, nechte si zajít chuť. Pravidlům sice odpovídá objemem motoru a výkonem, ale protože je na ní nutné řadit, s řidičákem skupiny B na ní jezdit nesmíte.

Přečtěte si také:  Řidiči u sebe nebudou muset vozit řidičák a techničák. Stačit by měla jen občanka, časem nebude potřeba ani ta

S „béčkem“ ale smíte sedlat i stejně výkonné elektrické motocykly, u kterých je ovšem dobré dávat velký pozor. Těch 11 kW a točivý moment od takřka nulových otáček, může být pro nezkušeného řidiče přespříliš. Je dobré myslet také na pořádné motorkářské oblečení a další bezpečnostní prvky. Nebude to sice moc komfortní, ale případný pád nebude tolik bolet.