sterace

Stěrače jsou speciálně v zimě velmi důležité. Co (ne)dělat aby dlouho vydržely

Autor: Radim Plachý - Foto: Pxfuel - 23. 1. 2023


Zima je pro stěrače tím nejtěžším obdobím roku. Na skle je námraza, sníh a i mnohem více nečistot. Víte, co byste (ne)měli dělat, aby stěrače vydržely a fungovaly co nejdéle?

Stěrače a ostřikovače patří v autě k tomu nejdůležitějšímu. Poznáme to teprve ve chvíli, kdy jedno z toho přestane fungovat. V tu chvíli totiž z auta neuvidíme ven a k nehodě může být jen krůček. V tomto článku poradíme, co dělat a naopak nedělat, aby stěrače fungovaly co nejlépe.

Okno čistěte častěji

Hlavním úkolem stěračů je – jak už sám název napovídá – stírat. Ze skla (ať už z čelního okna nebo ze zadního okna) stírají vodu a kapaliny, které se tam dostanou od aut před námi, případně deštěm anebo sněhem. Dokážou samozřejmě setřít i hrubé nečistoty jako je například bahno, listí nebo třeba jehličí, ale to už jsou věci, které jim rozhodně neprospívají. Tyto nečistoty totiž mohou poškodit jejich gumičky, které začnou mazat nebo vynechávat. Pomoci může pravidelné umývání čelního skla například při každém tankování, případně jiné zastávce na čerpací stanici. V zimě, kdy venku mrzne, jsou zpravidla kbelíky s vodou a stěrkou na čištění skel schované uvnitř v teple v čerpací stanici.

Nepoužívejte stěrače místo škrabky

V zimě se na autě často objevuje námraza, ale tu byste rozhodně neměli ze skla sundávat stěrači. A to ani, pokud na sklo prostřednictvím ostřikovačů nanesete nemrznoucí směs. Gumičky stěračů by se opět mohly o námrazu poškodit. Pokud máte vyhřívané čelní a zadní sklo, máte zpola vyhráno, jinak budete muset námrazu mechanicky odstranit škrabkou.

Pozor dejte i v případě, kdy máte na čelním skle čidlo dešťového senzoru, protože po nastartování mohou stěrače setřít automaticky samy.

Správná očista čelního okna od námrazy může být věda. I obyčejná škrabka umí okno poškodit

Nemrznoucí směs do ostřikovačů

Tento bod už máte jistě za sebou, protože mrazy už byly. Kapalina do ostřikovačů, která by v nádržce a ve svém vedení k ostřikovačům zmrzla, by mohla napáchat velké škody. Jak známo, pevné skupenství má větší objem než kapalné skupenství, takže by hadičky i nádobka mohly prasknout. Pokud jste to ještě neudělali, určitě letní a zimní nemíchejte dohromady, ale tu letní nejprve zcela vyprázdněte. 

Nemrznoucí směs se jistě hodí i do zásoby, takže pokud s sebou budete vozit jeden náhradní kanystr, rozhodně tím nic nezkazíte, ba naopak.

Vyklopené stěrače

Může se také stát, že vám stěrače přes noc přimrznou k čelnímu sklu. Pokud je pak pustíte, mohly by se gumičky odtrhnout a pak by stěrače čelní sklo stíraly opravdu špatně. V krajním případě by se dokonce mohl poškodit motorek nebo protočit osa na stěrači anebo přímo v motorku. U spousta nových se ale stěrače jen tak vyklopit nedají, k tomu je potřeba je dát do servisní polohy. 

A konečně… Neoddalujte výměnu stěračů

Pokud už stěrače nefungují správně, rozhodně byste neměli oddalovat jejich výměnu. Ty nejlevnější stojí jen pár stovek, ale mohou vám v případě nehody, pokud byste kvůli špatně střenmému sklu něco přehlédli, zachránit škody i za stovky tisíc korun.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Stěrače jsou speciálně v zimě velmi důležité. Co (ne)dělat aby dlouho vydržely”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru