sterace

Víte, že stěrače čelního okna vymyslela žena? Se svým vynálezem ovšem ve své době neuspěla

Autor: Radim Plachý - Zdroj: hagerty.com - 3. 9. 2021


Obchodnice Mary Andersonová zpříjemnila život všem řidičům, málokdo však zná její jméno. Nejdříve si totiž na stěrače čelního okna nechala udělit americký patent, jenže jelikož o ně výrobci neměli zájem, patent časem propadl a na nápaditou Andersonovou se zapomnělo. Ze svého vynálezu tedy nikdy neprofitovala.

Vše začalo v roce 1902, když byla na výletě v New Yorku. Jela tramvají zasněženými ulicemi a všimla si, jak špatně řidič vidí na cestu. Okno bylo zamrzlé, tehdy se to řešilo tak, že se skládalo z více skel, která mohl řidič odstranit, jenže potom byla cestujícím zima. Mary přišla s lepším nápadem.

Zkonstruovala první prototypy a nechala si udělit patent

Mary se pustila do práce, nejdříve vytvořila několik chybných řešení, ale pak vytvořila funkční prototyp s dřevěným ramenem, gumou a pákou. Řidič zatáhl za páku a rameno setřelo sníh, déšť i nečistoty.

Blíží se zima. I stěrače a ostřikovače si zaslouží péči

Na tento vynález si nechala udělit patent, nicméně výrobci jí řekli, že něco takového absolutně není praktické, řidiče by to rozptylovalo a způsobovalo nehody. Svůj nápad nikdy neprosadila, takže patent nakonec v roce 1920 propadl.

Vynálezce cyklovače nakonec vysoudil peníze

Se stěrači se pojí ještě jeden příběh, tentokrát je jeho hrdinou americký inženýr Robert Kearns. Ten v 60. letech minulého století vynalezl cyklovač. O svatební noci mu korkový špunt ze šampaňského vlétl do oka a on na něj oslepl. Později řídil své auto v dešti a pohyb stěračů dráždil jeho zrak. Zamyslel se a přišel na to, že lidské oko přece také nemrká nepřetržitě, nýbrž v intervalu. A tak vznikl cyklovač stěračů.

Kearns ho představil Fordu, ten ale nakonec neměl zájem. Představil ho až o spoustu let později v roce 1969. Kearns se ale nenechal vyšachovat ze hry a automobilku osočil z krádeže nápadu. Soud se táhl dlouho, až do roku 1990, a Kearns vyhrál. Soudil se také s Chryslerem, který rovněž začal cyklovač používat, takže i v tomto soudním sporu si přišel na pěkné peníze.

Na rozdíl o Andersonové, na niž svět zapomněl, o Kearnsovi existuje dokonce film s názvem Flash of Genius z roku 2008.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru