Test BMW iX1 xDrive30 | elektromobil (2023)

Stát v prosinci spustí dotace na elektromobily. Dosáhnou na ně ale jen podnikatelé a jen s úvěrem

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, e15 - Foto: Pavel Srp - 23. 11. 2023


Ačkoliv je podíl elektromobilů v Česku na jedné z nejnižších úrovní v celé Evropské unii, podpora nákupu těchto vozů v Česku prakticky žádná neexistuje. A i z toho mála stát ještě ubere, když má v plánu během příštího roku zrušit parkování zdarma v zónách placeného stání pro elektrická auta. Zdá se ale, že od prosince se to s onou podporou trochu změní. Ale jen pro někoho a jen za poměrně přísných podmínek.

Od 1. prosince budou mít pouze podnikatelé možnost zažádat o dotaci na pořízení elektromobilu a to prostřednictví, programu s názvem „Záruka Elektromobilita – I. výzva“. Program by měl být otevřený až do konce září 2025, nicméně pokud budou firmy chtít na podporu dosáhnout, musí elektrický či vodíkový vůz financovat pomocí úvěru, za nějž se zaručí Národní rozvojová banka. Ta je partnerem celého programu a vrchní ředitel sekce fondů EU Marian Piecha z ministerstva průmyslu a obchodu řekl magazínu e15, že takto se k podpoře dostanou i ty podniky, které mají hlouběji do kapsy.

Podle ministerstva bude na podporu nákupu elektrického nebo vodíkového vozu připraveno 1,65 miliardy korun. Dalších 300 milionů je připraveno na dotace pro výstavbu dobíjecích stanic. Základem podpory je bankovní záruka za úvěr, přičemž firmy mohou získat záruku až do 70 % jistiny zaručovaného úvěru. V řeči čísel to znamená, že dotace může u osobního auta dosáhnout až hodnoty 200 000 Kč, u nákladních a vodíkových aut až 300 000 Kč. Podle ministerstva bude nutné zažádat o příspěvek buď u leasingových společností nebo u těch prodejců, kteří nabízí vozidla na leasing. Žádost bude předána Rozvojové bance a ta posoudí, zda firma splňuje všechny požadavky. Stát také omezila podporu vždy pouze na jednu firmu s maximální celkovou částkou čerpání stanovenou na 200 00 eur, tedy asi pět milionů korun. A budou na to maximálně tři roky.

Všechny vyplacené finance nejprve půjdou v první fázi přímo z rozpočtu ministerstva průmyslu a obchodu. Pokud se podaří s těmito pravidly prodat 4555 vozů, což je podmínka pro získání dotací z Evropské unie, ta následně může ministerstvu vše proplatit. Celkem jde o asi miliardu korun.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Stát v prosinci spustí dotace na elektromobily. Dosáhnou na ně ale jen podnikatelé a jen s úvěrem”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru