Na startu Sachsen Classic osm skvostů značky ŠKODA

Autor: Tisková zpráva - 20. 8. 2014


Hned osm skvostů ze své 119leté historie postaví ŠKODA na start letošní akce Sachsen Classic. Skupina klasických vozů z Mladé Boleslavi sahá od modelu Laurin & Klement 110 z roku 1925 až po oblíbené kupé ŠKODA 110 R z roku 1978.

Dvanáctý ročník akce Sachsen Classic (od 21. do 23. srpna) vede letos opět nejen saskou krajinou, nýbrž zavítá i na české území. Proto budou na zastávce v Karlových Varech k vidění ještě čtyři další klasické modely značky ŠKODA, mezi nimi i replika slavného vozu Voiturette A z roku 1905.

„Pro mnoho tisíc diváků nadšených skvělou saskou automobilovou historií je Sachsen Classic skutečným vrcholem sezony. Letos to platí zejména pro značku ŠKODA díky jednodenní odbočce na české území, takže zde ŠKODA bude hrát vlastně i na domácí půdě. To je dostatečný důvod pro to, abychom do závodu poslali tolik klasických vozů, kolik se ještě takovéto rally veteránů nezúčastnilo,“ říká člen představenstva ŠKODA AUTO za oblast technického vývoje Dr. Frank Welsch.

Jedním z nejstarších automobilů ve startovním poli je Laurin & Klement 110 z roku 1925. Tento vůz byl milníkem v historii tohoto výrobce automobilů, neboť jeho výroba byla zahájena v roce sloučení firmy L&K s tehdejším strojírenským podnikem ŠKODA. Mezi lety 1925 až 1929 bylo vyrobeno na 3.000 exemplářů tohoto vozu. Automobil, který se zúčastní rally v Sasku, pochází z první výrobní série a nese proto pouze znak L&K. Pozdější vozy již nesou označení obou značek.

skoda-sachsen-Laurin_a_Klement-LK-110-White

Luxusní automobily třicátých let reprezentuje elegantní model ŠKODA 645. Těchto vozů bylo vyrobeno pouze 758 kusů v letech 1929 až 1934. Za jeho volantem bude sedět sedminásobný německý mistr v rally Matthias Kahle. K účastníkům rally patří i dva vozy ŠKODA 1101 Tudor, jakož i nově restaurovaná ŠKODA 440 z roku 1957. Vůz, kterému se lidově říkalo ‚Spartak’, byl ve své době odpovědí výrobce na rostoucí poptávku obyvatelstva po cenově výhodném, lidovém a moderním vozidle.

Za volantem ‚Spartaku’ bude německý jezdec rally Sepp Wiegand. Wiegand – který je v současné době se svým vozem ŠKODA Fabia Super 2000 na druhém místě evropského mistrovství v rally ERC – se velmi těší na závod Sachsen Classic: „Je to skvělá příležitost spojit motorsport s atraktivní akcí, které se účastní klasické vozy. Velmi mne těší, že se ve své vlasti zúčastním této skvělé akce s vozem ŠKODA 440 ‚Spartak’. Je to skok do minulosti: Auto je asi třikrát starší, než jsem já.“ Další rally se tento pilot ŠKODA zúčastní v rámci domácí rally ERC ve Zlíně (Barum Czech Rally Zlín, 29. – 31. srpna 2014).

ŠKODA AUTO na Silvretta Classic 2014

V roce 1936 se zúčastnil vůz ŠKODA Popular legendárního závodu Rallye Monte Carlo a vybojoval vynikající druhé místo. Na základě toho vyrobila značka ŠKODA o rok později exkluzivní sérii 70 vozů ŠKODA Popular Monte Carlo. Jeden z nich bude možno vidět v Sasku, stejně tak i kupé ŠKODA 110 R z roku 1978. Účast zajímavých automobilů je završena představením vozu ŠKODA 1200 Sedan z roku 1955.

skoda-sachsen-POPULAR-Monte-Carlo

V pátek 22. srpna přejedou účastníci Sachsen Classic Rallye do Karlových Varů. Tuto odbočku do Čech využije ŠKODA pro exkluzivní představení čtyř dalších klasických modelů. V Karlových Varech budou moci účastníci rally i diváci obdivovat repliku vozu Voiturette Typ A. Voiturette A byla v roce 1905 prvním automobilem zakladatelů značky Laurin a Klement. Laurin & Klement Typ S z roku 1911 představuje velkosériový automobil, který byl vyráběn v různých variantách až do roku 1924. Vůz ze série s označením S je osazen motorem o objemu 1.771 cm3 a výkonu 14 koní. Dále budou v Karlových Varech vystaveny vozy ŠKODA 645 z roku 1930 a precizně restaurovaný sportovní vůz ŠKODA 966 Supersport z roku 1950.

Sachsen Classic je jednou z nejoblíbenějších veteránských rally a těší se stále většímu zájmu diváků. Jízda spolehlivosti bude odstartována ve čtvrtek 21. srpna přesně ve 12.01 hodin na hlavním náměstí ve Zwickau. Druhý den povede trasa soutěže ze Zwickau přes česko-německou hranici do Karlových Varů. Třetí etapa závodu se pojede v sobotu 23. srpna, a povede účastníky 258 km z hlavního náměstí ve Zwickau na Augustusplatz v Lipsku. Příjezd účastníků do cíle je naplánován po 15.30 h.

skoda-sachsen-Laurin_a_Klement-Voiturette-A

Štítky: , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru