Vybrat si dnes hot hatch není vůbec jednoduché, v nabídce jich je totiž poměrně dost. Bude tak záležet hlavně na tom, jestli s autem chcete jezdit denně a nebo si s ním občas vyrazit také zařádit na okruh. Některá auta zvládnou oboje, jiné nikoliv. My jsme se ve srovnávacím testu podívali na zoubek dvěma novinkám, které nabízejí podobný recept – pohon předních kol přes samosvorný diferenciál, manuální převodovku a výkonný benzínový motor. Ve srovnávacím testu jsme se rozhodli pro souboj Hondy Civic Type-R a Peugeotu 308 GTi.

Už ale jen pouhý pohled na obě auta prozradí, že Honda Civic Type-R je teatrálnější. Ostře řezané rysy, agresivně tvarované nárazníky, širší blatníky, všudypřítomné nádechy, ale také obrovské křídlo na zádi. To Peugeot 308 GTi je v tomto ohledu vlastně obyčejný. Výraznější změnou je oproti 308 GT difuzor v zadním nárazníku s dvěma (Civic má čtyři) poměrně velkými koncovkami výfuku v rozích nárazníku. O tom, že jde o „něco silného“ se také dozvíte díky velkým kolům a pod nimi prosvítajícími velkými červenými brzdami. Testované auto bylo ještě doplněno o dvoubarevné lakování, jež automobilka označuje jako „Coupe Franche„. To hlavní se ale u Peugeotu odehrávalo pod kabátem, auto ladili v oddělení Peugeot Sport, podobně jako kupé RCZ R

srovnavaci-test-honda-civic-type-r-peugeot-308-gti-p1

Liší se také pohonné ústrojí, zatímco Honda nabízí dvoulitrový čtyřválec, Peugeot pohání motor s objemem o 0,4 litru menším. A to se musí samozřejmě projevit také na hodnotách výkonu a točivého momentu. Honda nabízí o poznání více, její výkon je 228 kW/310 koní a točivý moment 400 Nm. Hodnoty, které ze svých útrob vydoluje Peugeot, ale také nejsou vůbec špatné. V řeči čísel to znamená 199 kW/270 koní a točivý moment 330 Nm. Pro Hondu to znamená zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy a maximální rychlost 270 km/h, Peugeot zrychlí z 0 na 100 km/h za rovných šest sekund a jede maximálně 250 km/h.

V nabídce obou vozů jsou k dispozici výhradně šestistupňové manuální převodovky a v obou autech jsou kovové hlavice řadící páky. A to je hodně špatný nápad. Sice skvěle vypadají, ale kov velmi dobře přenáší teplotu, takže v ukrutných horkách, kdy jsme auta testovali, byly hlavice neskutečně horké. V zimě budou naopak studené. Tvar nabízela lepší Honda, která má klasickou kouli. A podobné to bylo i při řazení – Civic má kratší, mnohem přesnější a mechaničtější řazení.

Přečtěte si také:  Test mild-hybridního BMW 520d xDrive (2020)

srovnavaci-test-honda-civic-type-r-peugeot-308-gti-p2

No, vlastně je celý takový mechaničtější a tužší. Jen masochista bude chtít s „tajp-árem“ jezdit každý den do práce a z práce, ale víte co, asi jsem masochista. Sportovní sedadla jsou tvrdá, mají tvrdé bočnice, takže i při nastupování je potřeba dávat pozor. Pokud máte větší zadek, pak to pro vás nebude možná úplně pohodlné. V Civicu se sedí vysoko a výjimkou není ani Type-R. Mohou za to zadní sedadla „Magic Seats„, kvůli nimž pod předními sedadly nachází palivová nádrž. Peugeot je naladěn „komfortněji“, sedadla jsou sice také sportovní, bočnice jsou nižší a měkčí a nastupování je vlastně úplně normální.

A co zvuk? Opět se potvrzuje, že Honda na to jde více zhurta. Navíc oproti Peugeotu nepouští falešný zvuk do reproduktorů. Peugeot se po aktivaci sportovního režimu změní na „osmiválcové monstrum“… Nikdy jsem nebyl příznivcem takového divadla a ani v tomto případě se mi to nelíbí.

Přesto má i Peugeot zvenku docela pěkný zvuk. Není tak tichý jako některé jiné hot hatche nebo „hot kombi“, ale i tady Honda jasně dokazuje, že jde o ultimativní stroj. Civic Type-R je slyšet z dálky, není uřvaná, ale příjemně hlasitě brumlá. Když jsme natáčeli záběry, které si můžete prohlédnout a poslechnout pod tímto odstavcem, Civic byl slyšet už z daleka. Když kolem vás obě auta projíždějí, dokáží však zaujmout obě. Peugeot k tomu přidává odfuk od turbodmychadla, Honda zvuk sání.

Honda Civic Type-R

Peugeot 308 GTi

Jízda s oběma auty vás ale bude bavit. Kromě velmi dynamického pružného zrychlení v přímce, si budete užívat zejména to, jak obě auta zatáčejí. Jejich „staré dobré“ mechanické samosvorné diferenciály jsou sice náročnější na řízení – volant je třeba držet pevně – ale odmění se vám tím, jak vnitřní kolo táhne aut dovnitř zatáčky, nikoliv ven jako s klasickým „otevřeným“ diferenciálem. Jen musíte změnit jízdní styl, skvěle funguje „pomalu dovnitř, rychle ven“. Honda Civic Type-R však při jízdě poskytuje mnohem více informací – nejen od předních kol, ale také od zbytku auta. Může za to opět jeho větší surovost. V zadku i v rukách cítíte prakticky vše. Ani Peugeot na tom není špatně, ale bezprostřednosti Hondy zdaleka nedosahuje. I tady se projevuje to, že s Peugeotem se bude lépe jezdit každý den…

Přečtěte si také:  Honda Jazz e:HEV a Crosstar mají české ceny. Základ stojí půl milionu

A to, že Honda Civic Type-R je zaměřená tak jednoznačně, je pro některé možná její největší slabinou. Tohle auto je prostě drsné, je surové, je tvrdé, ale zároveň je také neskutečně rychlé. (Nejen) oproti Peugeotu je tady opravdu cítit cílení na okruh. Vždyť pro přeřazení se přímo u rychloměru – tedy v zorném poli řidiče – postupně rozsvěcují diody, aby bylo vidět, kdy se motor dostává k omezovači. To u Peugeotu není, dokonce – jak bylo již zmíněno – ve sportovním režimu celé budíky zrudnou. Díky tomu, že motor rychlého Francouze táhne až k omezovači, snadno se vám může stát, že nepřeřadíte včas. Jo, a abych nezapomněl. Honda má klasickou ruční brzdu, Peugeot jen tlačítko…

Vítězem tak mohou být oba, záleží ale na úhlu pohledu. Pokud jste řidič masochista a máte rádi opravdu ostré stroje, se kterými se musíte do jisté míry prát, pak u vás vyhraje Honda Civic Type-R. Pokud ale chcete jezdit rychle snadněji, s autem chcete jezdit i do práce nebo vozit děti na kroužky, pak se pro vás více hodí Peugeot. Jisté ale je, že na okreskách budete opravdu rychlí s oběma auty. Jaká je tedy vaše volba? „Rychlost a surovost“ a nebo „rychlost a přátelštější přístup“? Já beru Hondu!

Honda Civic Type-R:

Peugeot 308 GTi:

Technické údaje:
Typ vozu: Nový Nový
Značka: Honda Peugeot
Typ: Civic Type-R GT 308 GTi
Motor: řadový čtyřválec řadový čtyřválec
Objem válců: 1 996 ccm 1 598 ccm
Plnění motoru: turbodmychadlo turbodmychadlo
Palivo: benzín benzín
Pohon: předních kol + samosvorný diferenciál předních kol + samosvorný diferenciál
Výkon: 228 kW/310 koní při 6 500 ot./min 200 kW/270 koní při 6 000 ot./min
Točivý moment: 400 Nm při 2 500 ot./min 330 Nm při 1 900 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h: 5.7 s 6.0 s
Maximální rychlost: 270 km/h 250 km/h
Převodovka: šestistupňová manuální šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km): 9.4 / 6.1 / 7.3 8.1 / 4.9 / 6.0
Emise CO2: 170 g/km 139 g/km
Objem palivové nádrže: 50 litrů 53 litrů
Délka: 4 390 mm 4 253 mm
Šířka: 1 878 mm 1 804 mm
Výška: 1 466 mm 1 472 mm
Rozvor: 2 594 mm 2 620 mm
Pohotovostní hmotnost: 1 382 – 1 397 kg 1 280 kg
Objem zavazadlového prostoru: 475 / 1 404 litrů 470 / 1 309 litrů
Ceník: ke stažení zde ke stažení zde