Podzim je obdobím, kdy se řidiči asi nejčastěji mohou setkat se zvěří na silnicích. A protože jsem s takovým setkáním jen před pár dny měla tu čest, poradím, co dělat, co nedělat a na co nikdy nezapomenout.
Bezpečnost především a vždy policie
Pokud dojde ke střetu se zvěří, hlavně se pokuste zachovat klid. Sama vím, že je to hodně těžké, ale nezbytné. Nechte svítit světla auta, pusťte k nim varovné blinkry a už při vystupování z auta si oblékejte reflexní vestu. Pokud máte v autě posádku, vždy je pošlete mimo silnici. Nenechávejte je sedět v autě ani za špatného počasí. Místo nehody označte výstražným trojúhelníkem a zjistěte škody. Ve chvíli, kdy je kdokoliv zraněn, ihned volejte záchrannou službu.
Pokud sražené zvíře zůstalo ležet na zemi, nikdy se k němu nepřibližujte. Kvůli zraněním a pocitu ohrožení může být velmi agresivní. Pamatujte, že k nehodám se zvěří je ze zákona povinné volat policii. „I v případě, kdy je škoda zcela minimální nebo zraněné zvíře z místa nehody uteče, má řidič povinnost oznámit událost policii. Policisté pak řidiče poučí, jak dále postupovat,“ vysvětlila před časem krajská policejní tisková mluvčí Petra Ledabylová.
Srážkou zvířete totiž dojde k poškození majetku další osoby. „Policisté po oznámení vyrozumí majitele či správce honitby, který je povinen zvěř zajistit na vlastní náklady. V případě, že zvěř po střetu z místa nehody uteče, policisté i v tomto případě vyrozumí majitele či správce honitby, že došlo k nehodě a s největší pravděpodobností ke zranění zvířete. Policisté střet se zvěří zadokumentují a řidiči předají potvrzení o účasti na dopravní nehodě,“ doplnila policejní mluvčí Lucie Nováková.
A pozor, v žádném případě sražené zvíře z místa nehody neodvážejte. Ten kančí guláš by vás totiž mohl vyjít poměrně draho, protože zákon na takové počínání pohlíží jako na pytláctví. Nehledě na fakt, že zvíře nemusí být zdravé.
Kdo to zaplatí?
V případě nehody, kdy do vás někdo jiný nabourá, víte, že škody zaplatí povinné ručení. Jenomže toto zákonem nutné pojištění nekryje vás, ale ostatní. A srnky žádnou pojistku nemají. Je nezbytné mít sjednáno buď havarijní pojištění nebo připojištění střetu se zvěří. V takovém případě vám pojišťovny škody uhradí. Pokud ale nic z toho nemáte, nezbyde vám nic jiného než vše zaplatit z vlastní kapsy.
Co jsem slyšel od hromady lidí, kteří srazili zvíře a zavolali policii, tak mi sdělili, že už to nikdy neudělají, ale dám sem svou zkušenost. Srazil jsem autem srnu ráno při cestě do práce. Zvíře zůstalo ležet a na autě žádná známka poškození, kromě spadnuté SPZ. Říkal jsem si dobře, zavolám policii, do začátku směny mám hodinu čas, srazil jsem ji kolem 6té hodiny a začínal jsem v 7. Zavolal jsem na policii a paní u telefonu mi oznámila, že tam pošle hlídku ihned. Hlídka přijela po 2 hodinách i přes to, že jsem byl asi 5 minut autem od nejbližší stanice. Než se vše sepsalo bylo půl deváté a pak se musel zavolat myslivec, který má daný úsek toho lesa, který přijel po dalších 45ti minutách. Takže v podstatě od doby co jsem srazil srnu po dobu než přijel myslivec uběhlo krásných 3 hodiny a 15 minut cca. Samozřejmě jsem dostal pokutu 1000 za to, že jsem neupravil svou jízdu podmínkám silnice a okolí. Takže abych to nějak shnul, tak za to, že jsem udělal správnou věc co se má dělat, tak jsem nestihl zaměstnání o více jak 2 hodiny, přes 3 hodiny jsem jak de*** čekal na vyřízení všech papírů a protokolů a ještě k tomu jsem dostal pokutu 1000 korun. Příště pokud něco sejmu zastavím, podívám se na své auto a pak zase nasednu a pojedu si v klidu dál.
Pardon, ale pokud má hlídka dorazit ihned, tak rozhodně není normální, že dorazila po 2 hodinách. Proto bych například po 20 minutách čekání volal znovu. Jinak jste jel asi na vrchol lysé hory? že jste dostal tu pokutu .. zvláštní.
Opravdu odbít?
Kdyby se mi to nedejbože stalo a nestalo se nic ani mě ani autu, tak policii určitě volat nebudu. Kde není žalobce, není soudce a rozhodně nehodlám být podezřelá nebo dokonce platit pokutu, známe své papenheimské. Pokud by ale došlo k poškození mého auta nebo nedejbože i ke zranění, tak samozřejmě policii zavolám a budu trvat na náhradě škody.
Pokud byste srazila srnku tak zapomeňte na variantu autu by se nic nestalo. Já ji srazil asi před měsícem a půl, v malé rychlosti a jen bokem auta. Odnesl to ostřikovač světla, denní svícení, měnilo se i hlavní světlo. S prací toho bylo bratru za 46 tis. na 8 let starém autě, naštěstí pojištěném. Řešeno s policií a bylo to bez pokuty.
Asi záleží na autě. Já mám mondeo mk4 rok 2009 a jel jsem cca 80 a skočila mi do cesty srnka. Přibližně v 50ti kilometrové rychlosti jsem ji trefil levou půlkou přední částí auta. Kupodivu bez jediného škrábance na autě. Jen flek výkalů a krve jsem měl na autě, ale poškození absolutně žádné
Vy máte nějakou zkušenost, že by ten kdo srazil zvíře platil pokutu nebo byl z něčeho podezřelý? Nebo si chcete jen plivnout na Policii? …budu trvat na náhradě škody… tak to jste hodně naivní, to už bude větší šance jít si stěžovat na pověstnou lampárnu.
Když někomu uteče pes a já ho srazím, jde škoda za majitelem psa. U divoké zvěře je to bohužel jinak. Myslím si, že to by měli mít pojištěno majitelé honitby.
No tak pozor! Je rozdíl, jestli máte (při-)pojištění na srážku se zvěří nebo – a to podotýkám – na srážku se zvířetem. Je totiž rozdíl, jestli se střetnete s jelenem nebo třeba krávou, kozou, psem atd. A v případě, že nemáte pojištěnu srážku se zvířetem, nedostanete ani korunu…
Majitel honitby je majitelem pozemků tvořících honitbu, nikoliv zvěře. Zvěř je majetkem státu a ten by měl škodu zaplatit, pokud má vozidlo sjednáno povinné ručení. Garantem je policie a proto je nutné ji vždy volat.
Pokud se zvíře odbelhá do lesa bývá někdy problém dokázat pojišťovně, že šlo o srážku se zvěří. U havarijního pojištění je to OK, ale u připojištění na střet se zvěří je třeba se nenechat policií odbýt a trvat na příjezdu. Na místě pak většinou mají pochopení i když se mi stalo, že u malé nehody o tom pochybovali. Naštěstí se našel kus mřížky s chlupy a uzavřeli to jako střet se zvěří. Bez protokolu se pojišťovna může plnění bránit…
Doporučuji chovat se předvídavě. Pokud jedu v době kdy zvěř „vytahuje“ a v místech kde lze zvěř na silnici předvídat , mohu očekávat kdykoliv střet. Jediné řešení je přizpůsobit jízdu tomuto stavu. Na druhou stranu může se jevit moje jízda jako důchodcovský výlet. Pospíchálkové se pak dovedou svým chováním za volantem
předvést (slušně řečeno) jako hulváti. Houkání, blikání dlouhými světly a stylem jízdy
se vás snaží odstranit z vozovky. PS Dloholetá zkušenost v úseku Nový Bor – Kamenický Šenov.
Tak aspoň uhni, když jsi slepej jak patrona
Manželka lehce srazila srnu – zůstala v příkopě v 8 večer. Nikdo se nezranil. Volala policii, s tím, že škoda bude určitě přes 100 tis., ale ti jí řekli, že k takovým nehodám se zvěří nejezdí. V autě za ní naštěstí jeli myslivci, ale ti nebyli z dané honitby ale znali ty své správné kolegy, takže se to vyřešilo, nafoilo mobile. Pojišťovna Alianz zaplatila škodu 150 tis, bez problémů . Měli jsme havarijní pojištění.
Po 14 dnech (bez auta) se přihrnul maník od pojišťovny s úsměvem-prý sorry jsem po dovolené! Potom s lupou seškraboval srnčí srst z rozbitého předku auta a z přední zmuchlané SPZ .Měl ji údajně poslat s chlupama někam na kontrolu jest-li je srnčí.Když jsem navrhl ,že mu pomůžu spz narovnat o jeho hubu už byl docela milej a vstřícnej. Pojišťovna srážku se zvěří uhradila .Holt záleží na domluvě.
To jste mě pobavil s tím rovnáním SPZ!
Je to velmi zajimave po pravni strance.Kdyz zvire odvezu jsem pytlak a zpusobil jsem skodu honitbe.Zvire je honitby,tak by majitele honitby meli skodu na vozidle uhradit.Kdyz muj pes vbehne pod auto a zpusobi skodu jde to z me pojistky.Tak at se majitele honitby pojisti.
Zvěř z pohledu zákona není nikoho do té chvíle, kdy ji někdo neuloví potom náleží uživateli honitby, nebo pokud uhyne (nemocí, následkem srážky apod.) má povinnost uživatel honitby řádně zaopatřit zvěř uhynulou.
To není tak docela pravda. Zvěř je tzv. věc ničí/nikoho (res nullius) a až usmrcením se stává majetkem uživatele dané honitby. Proto je to pytláctví, když usmrcenou zvěř odvezete. Vy jste zodpovědný za škody způsobené svým psem, protože je to váš majetek.
Tak bohužel nemáte pravdu že zvěř není ničí, ale zvěř je státu a tim je taky spojené to že uživatelé honitby jsou závislí na veškerých vyjádření od úředníků ze správy myslivosti a vyjadřují se opravdu ke všemu a ještě jim to dlouho trvá 🙄
Zdeňku, mýlíte se, zvěř je národní bohatství a patří státu. Myslivec si dle zákona smí přivlastnit zvěř až po řádném ulovení. Zkuste na státu vymáhat škody. Panečku, ti s Vámi vyběhnou! 😃
Srnka nemá evidenční číslo nebo čip jako pes, kde se zjistí majitel.
Když srazíte krávu, která tam neměla být, tak ta je evidováno a tím pádem to jde z pojistky majitele zvířete, když jí nemá, tak z jeho kapsy.
nejspise se musela v teto veci zmenit legislativa, je to cca 3 roky kdyz sem rozmastil srnku a auto, kralovehradecky kraj,okres nachod a policie me rekla ze ji to nezajima at si sezenu cislo na myslivce ze oni to neresi, ve 2 rano…
Cca také před třemi roky kousek od Jičína střet se srnou. Srna zmizela v kukuřici a tak jsme jí nenašli. Volám policii a prý na mě nemají čas. No nic mám havárku tak nahlásím pojistnou událost pojišťovně. Oprava 45 tis. ale pojišťovna mi krátila pojistku o 30 táců, protože nebyl protokol od policie. Chodím každý rok na školení řidičů a komisař mi říkal, že jsem policii tenkrát volat nemusel podle paragrafu už nevím jaký. Ale pojišťovnu to nezajímalo
Zákon se nezměnil. Jen se na vás fízlové vysrali. Nečekaně.
Bože, takové základy snad ví i děti ve školce 🤣
A proč nejsou pojištěné honitby?
Jejich zvíře, jejich odpovědnost a jejich pojistka.
Když vám uteče pes a skočí někomu pod kola, tak to kde z kapse majitele zvířete.
Živá zvěř je dle zákona “ věcí ničí“ a jako živá způsobí nehodu. Vlastníka dostane až po své smrti. Tj. jako živé nemá majitele a nelze ji pojistit.
to mi taky hlava nebere
Proč nejsou pojištěné honitby? Byly by to další náklady pro Myslivecké spolky. A kolik poslanců je aktivních v zelených kamizolkách? A přitom by stačilo jen chtít…
Jasně ! Kooperativa určitě ! Dobrá reklama!
Kooperativa asi cokoli, ale hlavně ne úhrada opravy poškození, když nejste jejím klientem! Fantomová metoda amortizace, na kterou mají pojišťovny právo jen pokud opravou stoupne hodnota vozidla, je zcela mimo realitu cen náhradních dílů i z vrakoviště! Při konzultaci nabádají k opravě ve značkovým servisu a pak uhradí 15% opravy, nehledě na můj čas trávený nad dopisy a návštěvani jejich ústavu. „Ústavní soud sp. zn. II. ÚS 2221/07 ze dne 19. 3. 2008“, ale v Kooperativě řeknou, že je třeba posuzovat každý případ zvláť, takže každý až k ÚS!!! Je to dobytek!
I když jste klient Kooperativy, můžete po jednání s nimi získat pocit, že tomu tak není, vědí o vás jen když potřebují aktualizovat a nabídnout ještě lepší (dražší) pojistku O nějakém uplatňování nároku vůbec nechtějí slyšet
Z vlastní zkušenosti doporučuji mít sjednané pojištění k srážce se zvěří i neomezený odtah (km) + pro celou osadku auta. Když stojíte vecer v lese, 100km od barák, s tozbitymi světlý, vyteklym chladičem a s celou rodinou.
Doporucuji mit pojisteny stret se zviretem. Rozdil je zrejmy. Ne kazde zvire je zver, ale kazda zver je zvire. Duvody neplnit pojistnou udalost se pak hledaji hur.
Silnice není lesní pozemek, takže to není lesní pych. Ponechání zvířele v ceně do 5000 Kč je maximálně zatajení nálezu a to je maximálně přestupek.
Dobrý den,
pozor na to. Aktuální ceny zvěře dle sazebníku platného od 5.10.2021.
Hodnota nelegálně zabitého jelena evropského stoupne podle nových pravidel na 33 700 korun z dosavadních 29 300 korun, prasete divokého na 26 705 z 22 900 korun a srnce obecného na 28 000 ze současných 15 900 korun. Sazba se změní u všech druhů lovné zvěře, včetně ptáků a ryb.
Takže například srnec bez plomby je pytláctví za 28 000 ,-. Tzn. trestný čin.
Ještě se může někomu stát, že srnu nebo jinou lesní zvěř srazí vozidlo v protisměru tak neštastně, že Vám ji pošlou přímo pod kola. Mě se to stalo před lety. Předek auta rozmlácenej, světlo, mlhovka, vyteklej chladič, nárazník atd.
Policie přijela, z mého auta odebrala chlupy ze srnky a všechny ostatní úkony proběhly řádně. Obrátil jsem se na pojišťovnu pána, který srnku srazil, že mám auto na kaši. Měl nějaké v ČR populární POV ze srovnejto.cz, hlavně aby to měl levné a hlavně aby pak ta pojišťovna nechtěla nikonu plnit, žejo. Z té pojišťpvny mě samozřejmě odpálkovali, že mi nedají ani korunu. Tak jsem se zdravě naštval a jal se milé pojišťovně napsat, ať to na mě vůbec nezkouší, protože její klient srazil srnu, on té srně nárazem udělil kynetickou energii, kvůli které letěla do protisměru a rozhadrovala mi auto. Najednou jak mávnutím kouzelného proutku pojiťovna otočila a do týdne poslali asi 50.000kč na opravu předku auta. Kdybych se nebránil, nedostanu ani korunu.
Mám opačnou zkušenost. Trefil jsem srnku (jen lehce, utekla). Přijela policie, vystavila potvrzení a pojišťovna (Kooperativa) z havarijní pojistky bez problémů zaplatila opravu ve značkovém servisu ( rok staré auto, škoda cca 120 tis)
pokud mám nějakou škodu na autě a auto jede, nemám připojištění na zvěř, tak hodit srnku do kufru a zmizet, divočáka naložit ve dvou, vymyslet místo, kde zvěř vykuchat a rozbourat, a hodit do mrazáku, tím se částečně kompenzují škody na autě, volat policajty je k ničemu, pokud nedostanu peníze od pojišťovny a srnku bude mít v mrazáku myslivec nebo hospodář z mysliveckého sdružení pro danou lokalitu, přivolaný policií
Jojo, třeba divký prase sežrat bez testů na trichinelu, je dobrej nápad :))
Jsem rád, že se nic nezměnilo a stále žijeme v Absurdistánu. 🙄
Libore nabádáš k trestnému činu!
Cena zvěřiny srny je okolo 1200Kč, divočáka 1000 – 2000 kč + poťíž s trichinelou. Opravdové snížení nákladů za opravu okolo 30 nebo i 100tis ! To za ten průšvih stojí!
Nechte svítit světla auta,
Tak to je pěkný nesmysl. Pokud stojíte, máte mít „obrysová světla!! Pokud totiž necháte hlavní světla, a zvláště mimo obec, .. , úplně všechny směrem vpřed oslňujete, .. , a všichni, kteří přijíždí k místu události proti vám, tak vůbec nic nevidí.
Takové hloupé rady, to je fakt něco. I když uznávám, že je to reálná ukázka bezohledných řidičů, při jakémkoliv svém“parkování“ co nejvíce a naschvál jiné řidiče oslňovat,..
Pokud ovšem nějaká světla po nárazu budou ještě svítit. Ale jinak máte pravdu a mě taky sejří, když nepřepínají na parkovačky. Auta za statisíce a asi je nemají ve výbavě :D
Do našeho auta v nedávné době z boku narazil divočák. Máma, která auto řídila si myslela, že to byla díra nebo větev a tak se otočila a vrátila na místo kde se to stalo. Nic tam nebylo a tak pokračovala dál. Až ráno za světla zjistila, že jsou promáčklé dveře a celý bok auta lehce poškrábaný. Na kameře z auta jsem zjistil, že se jednalo o divočáka. Pojišťovna to nechce uznat….
Jojo, je to tak. Vsadím se že pojišťovna je ČPP a máte zaplacenou pojistku na poškození střetem se zvěří. Diskutoval jsem s nimi dost obsáhle, ale ničeho jsem nedosáhl. Zrušil jsem všechny pojistky s ČPP (protože pojistka je otázkou důvěry) a už nepojišťuji zvěř.
Je to lumpárna, ale pojišťovna to takto smí řešit. Policie to rozhodně neřeší, protože by nedělali nic jiného než po večerech objížděli zvířata na silnicích. Protože sestřelených srnek, prasat, koček, lišek a dokonce i jezevců se kolem silnic válí dost a proto si myslím, že pojišťovna by toto buď měla řešit automaticky a to bez policie anebo tuto pojistku nesmí vůbec nabízet.
Je to povinností PČR tento oznamovaný případ nabrat a řešit ho i kdyby jich bylo na jednom okrese v jednu chvíli 50. Nemáte se nechat odbít.
Dále je možné nehodu nahlásit klidně druhý den.
Pokud narazíte na blba hrozí vám pokuta do 5000 tisíc, ale Škoda na autě může být násobná a v případě, že jste pojištěn bych si rozmyslel jestli dát 5 tisíc fízlum 5 tisíc na spoluúčast a zbytek ať si platí pojišťovna. Klidně 90 litrů. Při dnešních cenách to není zas až tak velký problém
Zapomněl jste na myši, ježky a veverky. 😉