Během podzimních a zimních měsíců na silnici čeká na řidiče celá řada nástrah. Jednou z nich je i zvěř. Tím, že jsou dny kratší a je tedy déle tma, je velmi snadné na zvěř narazit a to bohužel i doslova. Pomůže v takovou chvíli pojištění? A čí je to vlastně chyba? To si teď všechno osvětlíme.
Chyba není na straně srnky
V prvé řadě je dobré vědět, že za zvěř, tedy srnky, lišky nebo třeba jen zajíce, nikdo zodpovědnost nenese. Není tedy možné po nikom vymáhat škodu. Má to ale jednu výjimku. Pokud se prokáže, že v době nehody probíhal myslivecký hon a myslivci tedy zvíře nahnali vám pod kola, pak je za nehodu – a tedy i škodu – zodpovědný právě onen myslivecký spolek.
„Podle naší zkušenosti má řidič šanci na odškodnění, pokud prokáže, že v čase srážky se zvěří probíhal na místě organizovaný lov. Splašenou zvěř mu tak pod kola v podstatě poslali myslivci. Důkazní břemeno však leží na straně řidiče, musí věrohodně prokázat například to, že byla v daný den a lokalitě opravdu vyhlášena honitba. Pokud by se mu to povedlo, odškodnění úrazu bude proplaceno z odpovědnosti místního mysliveckého sdružení,“ říká Beck ze společnosti Vindicia, která se specializuje na zastupování poškozených ve sporech s pojišťovnami.
Pomůže havarijní pojištění nebo speciální připojištění
Jistě víte, že případné škody při dopravních nehodách, kryje povinné ručení. To ale neplatí v případě srážky se zvěří! Povinné ručení kryje poškození druhé strany, ne ta vaše. A protože tato druhá strana má čtyři nohy a buď uteče nebo nepřežije, povinné ručení při těchto nehodách moc nepomůže. Ideální je mít sjednané buď havarijní pojištění nebo speciální připojištění pro střet se zvěří. Obě tyto pojistky po srážce se zvěři škody pokryjí.
Pamatujte ale, že se při sjednávání takového pojištění rozhodně vyplatí důrazně pročíst podmínky takových připojištění. Při srážce s větší zvěří, tedy třeba s jelenem, daňkem nebo jen velkým prasetem může snadno dojít i ke zranění. Některé pojišťovny případné zdravotní výlohy mají už ve výše zmíněných pojistkách, jinde si případné léčení musíte připlatit ve speciálním připojištění.
U zvířat platí jiná pravidla
Jinak to ale funguje v případě zvířat. Zvíře je domácí, tedy takové, které chová člověk. Zvěř žije bezprizorně v lese, na polích a mimo obydlí lidí. Zatímco za zvěř nikdo nezodpovídá, za zvířata už ano – jeho majitel. Je tedy jedno, jestli srazíte krávu nebo psa, v obou případech mají ta zvířata majitele a ten je také za ně zodpovědný. A pokud se takové zvíře objeví na silnici, kde nemá co dělat, je to jeho majitel, který platí škodu na autě.