blinkr

Správné používání blinkrů není raketová věda. Přesto v tom řada řidičů zbytečně chybuje

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Škoda - 20. 10. 2021


Blinkry, ač to tak na silnicích občas nevypadá, jsou povinnou součástí všech aut a každodenního řidičského života. Jejich používání, respektive správné používání, se učí ve všech autoškolách, přesto s ním ale někteří mají velký problém. Někteří je nepoužívají vůbec, jiní zase naprosto nevhodně. Přitom je to snadné.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích naprosto jasně říká: „Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.“ Zjednodušeně řečeno, blinkr používáme vždy, když jakýmkoliv způsobem měníme směr jízdy. Prakticky nejde blinkr použít zbytečně moc.

Faktem je, že pokud jedeme po hlavní, která se stáčí, blinkr používat nemusíme. Ovšem nic se nestane, když jej použijeme.

Správné načasování

Určitě jste si toho všimli také. Když už řidiči blinkr použijí, v řadě případů si to velmi špatně načasují. Pamatujme tedy, že se při odbočování nebliká až ve chvíli, kdy už jsme v polovině zatáčky. Takové blikání jen pro formu ostatním moc nepomůže.

Jak znamení horoskopu řidiče ovlivňuje jízdu? Podle průzkumu pojišťovny hodně

Stejně tak je ale úplně špatně pouštět blinkry až příliš brzy! V prvé řadě pak řidiči za vámi neví, kam a kdy vlastně odbočujete a jen je znervózníte. Obzvlášť nevhodné je takové zdlouhavé blikání třeba v pravém jízdním pruhu dálnice, když chcete za kilometr předjíždět pomaleji jedoucí auto nebo kamion.

To je situace, kdy rychleji jedoucí řidiče v levém pruhu vyděsíte k smrti. Ostatně, policie k tomu dodává: „Řidič nesmí dát blinkr kdykoli, aby si tím jaksi vynutil přednost. Blinkr dejte, až když se rozhodnete předjíždět a ne, že budete chtít někdy za chvíli zahájit předjíždění. Což platí nejen na běžné silnici, ale i na dálnici, kdy v levém pruhu jedou rychlejší vozidla.“

Použití blinkru je pro bezpečnost a plynulost dopravy klíčové, především tedy jeho správné načasování. Použijte jej asi pět sekund předtím, než chcete odbočit nebo než se chcete zařadit do vedlejšího jízdního pruhu. Ovšem v případě objíždění překážky na silnici, nebo třeba cyklisty, je lepší jej použít ještě o chvilku dřív. Dáte tak řidičům jedoucím za sebou jasně najevo, že se mají připravit na objížděcí manévr. A poslední rada. Spíše prosba. Používejte blinkry, usnadníte tak všem okolo řidičský život.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

4 názory na “Správné používání blinkrů není raketová věda. Přesto v tom řada řidičů zbytečně chybuje”

  1. Není pravda, že nemusím použít směrová světla, pokud jedu dále po hlavní silnici. Autor by si to měl ověřit v autoškole. Jedná se o změnu směru hlavn8 silnice a je mou povinností dat znamení o změně směru jízdy.

  2. Ono by stačilo používat selský rozum a nedělat druhým, co nechci, aby dělali mně. Tedy mám blikat včas (a zase ne o křižovatku dříve…) a být čitelný pro okolí je věc snad samozřejmá, žel ne všem. :(

    Nejabsurdnější je, že řidičák a vlastně i občanku a svéprávnost mají lidi, co vůbec nechápou blikání na kruháči. Tedy že žo je zanamení o výjezdu nebo u vícepruhového o změně pruhu. Kdo je sto blikat na znamení nájezdu či snad levým, tak sorryjako, ale to je fakt na Chocholouška.

  3. Tento článek by měl všem řidičům přijít v SMS, protože to co se děje na silnicích je katastrofa.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru