historie-MINI-specialni_edice- (1)

Speciální edice modelů MINI je bohatá. Značka vzpomíná na ty nejzajímavější

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: MINI -  12. 12. 2022


Od uvedení první speciální edice v roce 1976 nenastal až na výjimky rok, ve kterém by značka MINI nepředstavila novou speciální edici některého ze svých modelů. Dlouhá a pestrá historie speciálních edic přinesla mnoho prvků, které se později staly součástí sériových modelů. Vždy dokázaly svým fanouškům zrychlit tep. Speciální edice tvoří historii MINI a zároveň i jeho budoucnost.

Přečtěte si také:  Speciální edice DS 9 Opéra Première se představuje. Přiváží ještě luxusnější prvky

Oslava vlastního odkazu

První speciální edice MINI, která vše změnila, byla Mini Limited Edition 1000 – známá také jako „Stripey“. Během třinácti let ji následovalo 16 dalších edic, které oslavovaly výročí značky, jako třeba Mini 25 nebo Mini Sky, Flame, Racing a Rose. A také ty, které svou poctu vzdaly samotnému Londýnu a dnes jsou známé jako „Posh Mini“. Jsou jimi Mini Chelsea, Mini Piccadilly nebo Mini Ritz. 

MINI-Paul_Smith

Nezapomenutelné devadesátky

Devadesátá léta byla pro MINI mimořádnou dekádou. Představeny byly speciální edice jako Mini Cooper RSP, Mini British Open Classic inspirované golfem, Mini Italian Job, které vzdávalo hold klasickému filmu z roku 1965, nebo Mini Cooper Monte Carlo z roku 1994. MINI vždy oslavovalo události světa – a v tomto případě to byl svět plný vítězství. Speciální edice z 90. let představují také nezapomenutelnou spolupráci s britským designérem Paulem Smithem, z níž v roce 1998 vznikly modely One-Off Paul Smith a Mini Paul Smith. 

Přečtěte si také:  BMW oslaví v roce 2023 několik výročí, např. 90 let od prvního svého modelu nebo 20 let vlastnictví značky Rolls-Royce

Nová éra MINI

Další vlna speciálních edic, stejně jako celá řada koncepčních vozů, byla vydána u příležitosti 50. narozenin značky MINI. Dva prominentní vozy byly nejprve představeny na frankfurtském autosalonu a později na festivalu MINI United na legendárním britském závodním okruhu Silverstone v květnu 2009. Vozy MINI 50 Mayfair a MINI 50 Camden byly vybaveny mnoha novými prvky a měly sportovní vzhled odpovídající místu premiéry. Verze MINI Cooper S byly k dispozici se čtyřválcovým motorem přeplňovaným dvoukomorovým turbodmychadlem twin-scroll, který nabízel výkon 126 kW/172 koní. Ve stejném roce bylo na trh uvedeno MINI John Cooper Works World Championship 50, které bylo oslavou vítězství závodního týmu Johna Coopera ve formuli 1 před 50 lety. 

MINI John Cooper Works World Championship 50
MINI John Cooper Works World Championship 50

Velké příležitosti, velký styl

V letech 2011 až 2015 se MINI již dostalo do bodu, kdy mohlo čerpat ze svého velmi bohatého a vzrušujícího historického odkazu, a to jak z pohledu svých závodních úspěchů, tak modelů minulosti či silné identity značky. Dobrým příkladem posledně jmenovaného přístupu jsou edice MINI Green Park a MINI High Park z roku 2012. Na druhou stranu zde byla také snaha uvést modely, které by byly pokrokové a posouvaly hranice toho, co může MINI a jeho speciální edice nabídnout z hlediska stylu a pokrokovosti. Speciální edice, jako například MINI Inspired by Goodwood, MINI Cabrio Highgate a MINI Clubman Bond Street, akcentovaly luxusní stránku identity MINI. Objevily se také edice oslavující zvláštní příležitosti, jako byly v roce 2012 olympijské hry v Londýně – MINI Baker Street a MINI Bayswater. 

Přečtěte si také:  Startování auta tehdy a nyní. Dnes už je standardem bezklíčové startování s "klíčem" v kapse

Dobrý dnes, lepší zítra

V roce 2016 bylo uvedeno na trh MINI Seven, jehož název byl odvozen od prvního vozu MINI, Austinu Seven z roku 1959. Jednalo se o první speciální edici vycházející z aktuální generace vozů MINI. Nejnovější MINI John Cooper Works GP, neboli MINI GP3, bylo uvedeno na trh s výkonem 220 kW/300 koní, což z něj činí nejrychlejší MINI, které kdy bylo schváleno pro provoz na veřejných komunitách. Netrvalo dlouho a také elektrické MINI dostalo svou vlastní speciální edici v podobě MINI Electric Collection.

MINI Electric Collection
MINI Electric Collection

Letošní speciální edice

Letos se speciální edice MINI vydaly třemi novými směry. Každá z nich je jiná a unikátní. První edici představuje stylový MINI Clubman Untold. Druhou je pravý individualista, který si jde vlastní cestou – MINI Countryman Untamed dostupné v zážehovém nebo plug-in hybridním provedení. A nakonec třetí, všestranné MINI Resolute, je hrdé na své dědictví a dostupné v 3- i 5dveřovém provedení i jako MINI Cabrio.

Štítky: , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *