Maximální povolená rychlost 30 km/h je jako mantra pro většinu úředníků. Ti tak mají pocit, že kde je takto omezená rychlost, je automaticky i bezpečno. Jenomže nejnovější studie z Velké Británie ukazuje, že tomu tak vůbec není. Spíše naopak!
Studii zveřejnil britský The Telegraph a z výsledků mimo jiné vyplývá, že v okresech Bath a Severovýchodní Somerset po zavedeí 30kilometrové rychlosti vzrostl počet úmrtí a vážných zranění při nehodách. Stejně tak vzrostl samotný počet nehod. Celkem bylo v těchto okresech zavedeno 13 těchto zón s omezenou rychlostí, což úřady, respektive daňové poplatníky, stálo takřka 900 tisíc liber (asi 26 milionů Kč).
A jak je to vlastně možné? Někteří úředníci tvrdí, že je to tím, že řidiči, ale i chodci si v zóně s omezenou rychlostí připadají bezpečněji a nedávají tolik pozor. Řidiči si myslí, že když jedou pomaleji, tak se nemůže stát nic vážného. Chodci jsou na tom vlastně stejně, protože řidič při 30 km/h „přeci stihne zabrzdit“. Pak ale nedává pozor vůbec nikdo a neštěstí je na světě.
Úředníci nejen ve výše zmíněné oblasti jsou si prý nárůstu vědomi, dokonce jsou si vědomi i toho, že tam, kde zůstala standardní padesátka se nic takového neděje, ale nic s tím dělat nehodlají. Jednou je snížená rychlost zavedena a tak také zůstane. I když to zjevně nefunguje a umírají lidé…