Znáte ty situace, kdy ve tmě sednete do auta a rukou marně šátráte s bezpečnostním pásem v místech, kde by asi měl být jeho zámek? Děje se tak obzvlášť v autech, která třeba neznáte a je to nesmírně nepříjemné až otravné. Škoda přesně v duchu svého sloganu ‚Simply Clever‘ přišla s nápadem, jak tomuto hledání dát jednou pro vždy sbohem. Prostě zámky spon bezpečnostních pásů podsvítí.

Mladoboleslavská automobilka už si nový systém nechala patentovat a je tedy pravděpodobné, že se dříve nebo později objeví v nových vozech. Princip je naprosto jednoduchý, tradiční část zámku spony, která bývá červená a slouží k jejímu uvolnění, bude vyroben z průsvitného plastu, pod nímž budou diody.

Přečtěte si také:  Na český trh vstupuje Škoda Octavia G-TEC v karosářské verzi liftback a s manuální převodovkou

Jedna bude červená, druhá bílá. Červená se rozsvítí v momentě, kdy bude sedadlo obsazeno nepřipoutaným pasažérem. Jakmile se připoutá, nebo ve chvíli, kdy bude sedadlo prázdné, rozsvítí se bílá dioda. Ta prý nebude periferně řidiče nijak obtěžovat. Podle patentu by mělo být možné diody v zámku bezpečnostního pásu naprogramovat tak, aby svítily ve stejné intenzitě nebo barvě, jako zbytek interiéru. Podle magazínu Carsoops.com by pak mohly po odemčení auta a otevření dveří i blikat. Ale to je zatím jen teorie.

Automobilka k tomu uvedla: „Inteligentní osvětlený zámek bezpečnostního pásu je jen jedním z mnoha funkcí navržených a vyrobených ve Škoda Auto. Každoročně podáváme řadu patentových přihlášek s nápady na systémy, které mají naším zákazníkům usnadnit život a zároveň dělají naše vozy bezpečnějšími.“