SKODA-Vrchlabi-DQ200-DSG

Závod společnosti ŠKODA AUTO ve Vrchlabí slaví letos 155. výročí svého založení v roce 1864. Od roku 1946 tu česká automobilka nejprve vyráběla automobily, v roce 2012 pak bývalou výrobu vozů během 18 měsíců výrazně zmodernizovala a přeměnila továrnu na moderní závod na výrobu komponentů. V roce 2015 byl závod ve Vrchlabí za rychlou přípravu na výrobu a dynamický rozvoj oceněn titulem „Továrna roku“. Dnes zhruba 1000 zaměstnanců na úpatí Krkonoš denně vyrobí přibližně 2200 automatických převodovek s přímým řazením DQ 200.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůrazňuje: „Závod ve Vrchlabí hraje pro značku ŠKODA důležitou strategickou roli ve výrobě komponentů. Vyrábíme tu dvouspojkovou převodovku DQ 200, která denně spolehlivě slouží v milionech vozů různých koncernových značek. V posledních letech jsme zavedli řadu technologií z oblasti Průmyslu 4.0 a Vrchlabí jsme systematicky přeměnili v high-tech závod.“

Ivan Slimák, vedoucí závodu ve Vrchlabí, dodává: „Závod ve Vrchlabí dnes patří k nejmodernějším výrobním provozům v koncernu Volkswagen a je se zhruba 1000 zaměstnanci jedním z nejvýznamnějších průmyslových zaměstnavatelů v Královéhradeckém kraji. V minulém roce tu zaměstnanci vyrobili více než 538 700 převodovek typu DQ 200, milník 3 milionů vyrobených převodovek překročíme ještě v letošním roce.“

V rámci zásadní transformace přestavěla společnost ŠKODA AUTO závod ve Vrchlabí v roce 2012 ze závodu na výrobu vozů ve vysoce moderní závod na výrobu komponentů. Během pouhých 18 měsíců vznikla nová tovární hala a stávající výrobní haly byly výrazně modernizovány.

Dnes je Vrchlabí jedním z nejmodernějších výrobních závodů v koncernu Volkswagen a jedním z nejvýznamnějších průmyslových zaměstnavatelů v Královéhradeckém kraji: zhruba 1 000 zaměstnanců tu denně vyrobí až 2200 převodovek typu DQ 200. 38 % převodovek najde využití ve vozech značky ŠKODA, 62 % se montuje do vozů jiných značek koncernu Volkswagen. Více než polovinu všech vyrobených převodovek dodává společnost ŠKODA AUTO do Německa, dalšími odběrateli jsou mimo jiné závody v Indii, Polsku, Rusku, Španělsku, Jihoafrické republice a v Maďarsku.

ŠKODA vyrobila dvanáctimiliontou převodovku současné generace

Průmysl 4.0: Perspektivní technologie v high-tech závodě ve Vrchlabí

Při výrobě přímo řazených převodovek v závodě ve Vrchlabí využívá společnost ŠKODA AUTO technologie dle zásad Průmyslu 4.0. Zaměstnancům například se zakládáním pístů řazení pomáhá kooperující robot – ve výrobě převodovek jde o citlivou činnost. Takzvaný manipulační robot zásobuje díly desítky strojů a dopravuje prázdné obaly zpět do skladu.

Společnost ŠKODA AUTO kromě toho ve Vrchlabí využívá také služeb autonomního transportního robota. Na své cestě po závodě tento samoučící systém rozpoznává překážky a v reálném čase do plánování své trasy zahrnuje i další informace z okolí. V případě potřeby svou trasu změní, aby co nejrychleji dorazil do cíle. Robot si může najednou naložit až 130 kilogramů nákladu a na rozdíl od běžných autonomně řízených přepravních systémů nevyžaduje žádné navádění pomocí indukčních smyček, magnetických pásů nebo odrazek. K naučení trasy stačí, když s ním pracovník jednou projde jednotlivé stanice a řídí jej přitom tabletem nebo joystickem. Denně absolvuje robot zhruba 120 jízd a na své trase ujede celkem 35 kilometrů. Od června 2018 je robot v pravidelném provozu.

Přečtěte si také:  Které auto do 100 tisíc doporučíte příbuzným? Výsledky ankety možná překvapí

Za důsledné zavádění technologií z oblasti Průmyslu 4.0 získal závod ve Vrchlabí četná ocenění. V roce 2015 získal závod evropskou cenu „Továrna roku“, renomovaný titul pro evropské závody zpracovatelského průmyslu.