Skoda_Enyaq_iV-Laurin_a_klement-ext

Škoda Enyaq iV se představuje jako Laurin & Klement. Má vyšší výkon i bohatší výbavu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 23. 5. 2023


Škoda Enyaq iV přijíždí v nové verzi Laurin & Klement. Ta přináší nejen špičkovou výbavu zaměřenou na komfort, ale také řadu technických vylepšení, z nichž mnohá dostanou i další vozy rodiny Enyaq.

Novinka pojmenovaná tradičně po zakladatelích české automobilky Václavu Laurinovi a Václavu Klementovi bude k dostání se dvěmi variantami pohonů — jen zadní nápravy, nebo všech kol. V obou případech mají vozy nový vylepšený systém pohonu, takže celkový výkon vozu je vždy 210 kW. Varianta s pohonem zadní nápravy Enyaq L&K 85 zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy, což je téměř o dvě sekundy rychleji, než stávající elektromobil s pohonem zadní nápravy. Nabízí také vylepšený dojezd 570 kilometrů na jedno nabití v režimu WLTP. Provedení s pohonem všech kol Enyaq L&K 85x pak na stovku zrychlí za 6,6 sekundy a dojezd činí 550 kilometrů v režimu WLTP. Oba vozy dosahují maximální rychlosti 180 km/h.

Zlepšení dojezdu jdou na vrub optimalizovanému managementu baterie, u které se schopnost nabití z 10 na 80 % pohybuje pod 30 minut. Laurin & Klement má navíc předehřev baterie, který dostanou všechny vozy rodiny Enyaq od modelového ročníku 2024, jejichž výroba začne později v průběhu letošního roku. Předehřev se může aktivovat automaticky, třeba pokud auto podle navigace míří k nabíjecí stanici, nebo ho může řidič aktivovat sám v palubním systému vozu. Ten doznal také významných vylepšení: Enyaq L&K totiž disponuje softwarem ME4.0, který mimo jiné přináší i nové uživatelské prostředí sladěné s novou vizuální identitou značky.

Skoda_Enyaq_iV-Laurin_a_klement-int

Vylepšená technika

Nové prostředí přináší také vylepšené ovládání, přepracována byla celá struktura menu, která je přehlednější a umožňuje snáze najít a využít oblíbené funkce. Z úvodní obrazovky se například uživatel snadno tlačítky v rozích dostane do nastavení, na domovskou obrazovku, nebo aplikacím. V horní části displeje je místo pro pět rychlých zkratek k oblíbeným funkcím, či nastavení vozu a až tři volitelné aplikace najdou místo ve spodní liště. Nový infotainment přináší uživateli mimo jiné lepší přehled stavu baterie, zjednodušené ovládání ventilace a klimatizace nebo třeba nové mapy v navigaci. Čerstvou vizuální identitu značky ctí i grafika přístrojového štítu Virtuálního Kokpitu i Head-up displeje.

Vlastní styl

Vedle těchto technických novinek dostal Enyaq L&K také řadu estetických změn a prvků výbavy, které jsou specifické právě pro toto provedení. Auto bude například k dostání se dvěma designovými liniemi interiéru. Design Selection L&K Shell využívá béžové kožené čalounění interiéru, volitelně je k dispozici Design Selection L&K Black s černou kůží. Přední sedadla mají provedení exkluzivní pro verzi L&K a dostala vyhřívání, odvětrávání a masážní funkci. Na (vyhřívaném) multifunkčním volantu nechybí logo L&K a detaily v novém jedinečném odstínu Dark Chrome.

Ten ladí například s detaily v exkluzivním odstínu Platinum Grey na pro tento model specifických náraznících. Logo L&K najdeme také na předních blatnících vozu, rámečky oken a střešní ližiny jsou tentokrát v chromovaném provedení. Chrom najdeme i na rámečku čelní masky vozu, která je tu standardně v provedení Crystal Face osvětleném 131 diodami. Specifický design mají kola modelů Enyaq L&K, ta mohou mít průměr 20 nebo 21 palců.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru