Umíte si představit, že by na silnicích nebyla jediná dopravní značka nebo jiné dopravní značení? Tušíme, že by okamžitě nastal absolutní chaos, někteří řidiči by možná měli tendence k agresivitě a určitě by to vedlo k řadě dopravních nehod. Proto je možná celkem překvapující, že ve Velké Británii právě nad takovou úpravou silnic přemýšlí.
Podle britské organizace Zenzic jsou na to britské silnice připraveny a to dokonce tak moc, že návrh na odstranění značení použil jako součást „Plánu sdílené a automatizované mobility ve Velké Británii do roku 2030“, v originále to pak je “UK Connected and Automated Mobility Roadmap to 2030”. Tento plán počítá s tím, že nově vznikající technologie, jako autonomní auta, nebudou značení u silnic potřebovat. Automatizace se prý brzdy dotkne i dopravní infrastruktury a auta budou komunikovat s chytrými silnicemi. Žádné značení tak nebude potřeba, vše obstará software.
Nápad je to velmi zajímavý, ale má několik much. První problém jsou vysoké investice do takové přestavby dopravní infrastruktury. Obzvlášť ve stínu toho, že Británie už nějakou dobu řeší Brexit, který bude velmi drahý. Druhý problém je, že na silnicích se ještě řadu let budou vedle autonomních aut pohybovat stará auta řízená lidmi. A tito řidiči značení prostě potřebují, protože bez něj se na silnici často nedá dostat z bodu A do bodu B bez nějakého zádrhelu. Přesto si organizace Zenzic, která plány v dopravě zveřejnila, myslí, že tohle všechno je do roku 2030 reálné. A to i přes to, že podle britských dopravních expertů vyjde jeden kilometr chytré silnice asi na 10 milionů liber.
Ve velké Británii chtějí razantně zakročit proti příliš hlasitým autům
Tak uvidíme, jak budou silnice ve Velké Británii za 10 let vypadat. Vsadíme se, že tak, jak by si přála organizace bojující za chytré silnice, rozhodně ne. Co myslíte vy? Dejte nám vědět.