Shell využil situace a za rekordně nízkou sumu nakoupil ropu z Ruska. Po obrovské vlně kritiky otočil a omlouvá se

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Shell - 9. 3. 2022


Vzhledem k aktuální válečné situaci na Ukrajině se výrazně změní (nebo se už změnil) počet zemí a společností, které od Ruska kupují ropu. Jednou z firem, která od něj brala ropné produkty, byl i Shell. A to ještě poměrně nedávno. Poslední nákup proběhl už po začátku ruské okupace, kdy se Shell rozhodl využít výrazně nižších cen. Jenomže se mu tento nákup vrátil i s úroky.

Rekordní sleva

Shell svůj nákup asi 100 000 tun ropy obhajoval rekordně nízkou cenou. Nicméně tím naštval své zákazníky. Dle The Wall Street Journal koupil Shell barel ropy za 28,5 dolaru, ovšem standardní ceny se dnes pohybují kolem 140 dolarů za barel, a ještě budou stoupat. Faktem je, že tím Shell neporušil žádný zákon, je to jen krok, který překvapil. Snad všechny velké společnosti se totiž až doposud předháněly v tom, která rychleji ukončí jakoukoliv spolupráci s Ruskem.

Přečtěte si také:  Ceny pohonných hmot už atakují cenu 50 Kč za litr. Tankujeme nejdráže v historii

Shell svůj krok označil za velmi obtížný, ale tvrdil, že myslel pouze na zásobovací linky a zákazníky. Zároveň Shell ještě před několika málo dny potvrdil, že bude hledat cesty, jak už nadále neobchodovat s Ruskem, zdůraznil ale, že to není rozhodnutí, které by šlo udělat přes noc. Dodal také, že to bude „velmi složité, protože ruská ropa hraje významnou roli v globální nabídce a na současném napjatém trhu je relativní nedostatek alternativ“.

Změna přišla velmi rychle

Jestli se po tomto svém prohlášení v Shellu něco učí za pochodu, pak je to krizová komunikace. Jejich původní rozhodnutí se totiž nesetkalo s pochopením, a tak bylo potřeba okamžitě jednat. Kritika nakonec zazněla i z úst ukrajinského ministra zahraničí. Dmytro Kuleba na adresu všech takto jednajících společností řekl, že svět a historie je následně dle jejich kroků bude soudit.

A to už bylo na Shell asi moc, protože v úterý 8. března vydala firma prohlášení, ve kterém uvedla, že ke změnám dojde. A stane se tak rychle. Šéf firmy Ben van Beurden v prohlášení uvedl: „Jsme si plně vědomi toho, že naše rozhodnutí z minulého týdne nebylo správné. Omlouváme se. Zisky ze zbývajícího množství ruské ropy věnujeme do fondu vyhrazeného na podporu Ukrajiny. V následujících dnech a týdnech budeme spolupracovat s humanitárními organizacemi, abychom společně s nimi našli ideálního příjemce těchto peněz. Chceme pomocí nich zmírnit hrozné následky, které má válka na lid Ukrajiny.“

Přečtěte si také:  Čerpací stanice v Maďarsku omezují prodej pohonných hmot. Zastropované ceny jsou pro ně likvidační

Dodal také, že Shell okamžitě přestane nakupovat ruskou ropu a nebude s Ruskem obnovovat smlouvy. Zmínil ale i fakt, že okamžitě začnou hledat dodavatelské alternativy, což je ovšem běh na delší trať a může to znamenat menší výpadky v dodávkách pohonných hmot. Shell slíbil, že vše udělá tak rychle, jak to jen bude možné. Shell zároveň s okamžitou platností uzavřel všechny své ruské pobočky.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek