Devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb pokračuje v nepřerušené sérii, když se v každém finále od zahájení letošní sezony umístil na stupních vítězů. To podtrhuje jeho konzistentní výkonnost a rychlost za volantem vozu PEUGEOT 208 WRX. Třetí místo v Silverstone jezdci Teamu PEUGEOT Total pomohlo upevnit jeho druhou pozici v  mistrovství jezdců.

Sébastien Loeb, vítěz předchozího podniku WRX v Belgii, po celý víkend podával vyrovnané výkony a svou rychlost podtrhl umístěním na stupních vítězů. Po dvou druhých místech v kvalifikaci a vítězství v semifinále předvedl další bojovný výkon v šestikolovém finále poté, co se propadl na startu. Do své sbírky přidal další tvrdě vybojovanou trofej: v této sezoně doposud získal čtyři umístění na stupních vítězů ve čtyřech podnicích FIA WRX.

Kevin Hansen byl po dobrodružném dni ve finále klasifikován na 6. místě, nicméně se jednalo o podnik, v němž švédský mladík učinil důležitý krok, když se letos poprvé probojoval do finále. Bohužel na obrovském skoku v Silverstone prorazil pneumatiku, což mu zabránilo dosáhnout lepší výsledek, nicméně „junior“ týmu předvedl velkou rychlost a potenciál od startu až do cíle.

Timmy Hansen v Silverstone oplýval rychlostí, ale chybělo mu štěstí. Od samého začátku víkendu patřil mezi nejrychlejší, během celé kvalifikace pravidelně prokazoval svůj talent a v sobotu dokonce jednu jízdu vyhrál. Jenže v semifinále Švéda zastavil defekt pneumatiky, což znamenalo, že nemohl postoupit dál. Timmy je jediným jezdcem, který dosud v každém z letošních podniků mistrovství světa vyhrál jízdu.

Team PEUGEOT Total dosud v každém kole šampionátu dosáhl na stupně vítězů alespoň s jedním vozem. Tým PEUGEOT je momentálně na 3. místě v mistrovství světa týmů jen o  jeden bod od druhého, zatímco Sébastien Loeb si pojistil 2. místo v šampionátu jezdců.

Další závod

Příští kolo Mistrovství světa FIA v rallycrossu směřuje do pekla – Hell je slavná norská trať na západním pobřeží nedaleko Trondheimu. Ta bude 9. a 10. června hostit pátý podnik šampionátu. Okruh Lankebanen je dlouhý 1,019 km a tvoří ho 63 % asfaltu a 37 % štěrku. Přitahuje obrovské davy diváků díky vysokým dosahovaným rychlostem a velkolepým zatáčkám. Sébastien Loeb zde vloni získal umístění na stupních vítězů. Vstup do závodu, který je nejsevernější zastávkou v kalendáři, je vždy působivý, takže je to další skvělá příležitost pro hvězdy PEUGEOTu zazářit.

Přečtěte si také:  Porsche 911 GT3 se představuje. Jeho rychlost a schopnosti jsou dechberoucí

Komentáře

Bruno Famin, ředitel PEUGEOT SPORT: „Je dobré, že jsme zde získali další umístění na stupních vítězů, a je jasné, že nám nechybí rychlost. Jezdci i vozy si vedou dobře, ale samozřejmě jsme stejně jako někteří další soutěžící, zažili složitý finálový den. Umístění na třetím místě je dobré, ale dojet třetí, když máte šanci na vítězství, zase tak dobré není! Musíme se pečlivě podívat na příčinu defektů kol, které dnes postihly Timmyho a Kevina, a které dokonce Timmyho stály místo ve finále. Je to škoda, neboť Timmy dosud v každém podniku vyhrál alespoň jednu jízdu, což ukazuje jeho stabilní výkonnost. Také Kevin znovu, tak jako v Belgii, předvedl své možnosti, zatímco Seb nám dodal další výborný výsledek. Rozdíly mezi třemi nejlepšími týmy jsou velmi malé, ale jsme součástí tohoto boje. Takže nakonec jsme po víkendu na SpeedMachine Festivalu šťastni. Vracíme se teď zpět do továrny a budeme mít jen jediný týden na analýzu a opětovné nastavení vozu pro příští kolo.“

Sébastien Loeb, PEUGEOT 208 WRX č. 9: „Ve finále to byla skvělá bitva. Měl jsem špatný start, protože tam byla velká přilnavost, a málem mi zhasl motor. Takže po startu jsem byl na šestém místě a potřeboval jsem najít způsob jak předjíždět. Naštěstí jsem absolvoval Joker ve správný okamžik, a to mi pak pomohlo posunout se o několik míst dopředu. Takže si myslím, že i přes špatný start jsem měl skutečně dobrou finálovou jízdu. Pokud máte problém, během šesti kol není mnoho příležitostí jak se posunout o pár míst dopředu. Ale jsem skutečně šťastný, protože to je naše čtvrté umístění na stupních vítězů. Výsledek tady podle mě mohl být o trochu lepší, ale během celého roku jsem si užil spoustu zábavy, baví nás nelítostné ale skutečně férové bitvy a boj mezi třemi továrními týmy je tak těsný.“

Timmy Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 21: „Raději se dívám na pozitiva z tohoto víkendu místo toho, abych se zabýval dnešními negativy. Byli jsme od startu do cíle skutečně velmi rychlí a vím, že jsme měli reálnou šanci vyhrát. Myslím, že jsme měli více méně vše potřebné až na trochu štěstí. V semifinále jsme měli problém s ráfkem, tedy nic, co bychom mohli sami ovlivnit. Přesto jsem si víkend užil a vrcholem pro mě bylo mé vítězství v kvalifikaci, což přesně ukazuje naše možnosti. Kdykoli máte jako jezdec špatný výsledek, je normální cítit se trochu zklamaný, ale nebude to trvat dlouho. Vím, že máme skvělý vůz, a příště na další kolo do Norska přijedu, abych tvrdě bojoval.“

Kevin Hansen, PEUGEOT 208 WRX č. 71: „Tento víkend pro mě opravdu znamenal zlom. Vyzkoušeli jsme spoustu různých věcí, pokud jde o nastavení, a objevil jsem několik věcí, o nichž si myslím, že budou v budoucnosti skutečně užitečné. Výsledkem bylo, že jsem byl letos poprvé ve finále – po páté v mé kariéře jsem se dostal do finále! Samozřejmě způsob, jakým jsem se tam dostal, byl trochu podivný: v semifinále došlo k velké nehodě a já dostal velkou ránu, což způsobilo, že se volant prudce vrátil a cítil jsem, že se mi trochu vykloubilo rameno. To mě však nerozptýlilo – když řídíte, o těchto věcech nepřemýšlíte, a stejně jsem cítil, že se to samo trochu srovnalo. Byla škoda, že při skoku ve finále prasklo kolo, ale to mi nemohlo vzít radost ze skvělého víkendu.“

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: Macík s Tomáškem a Švandou v prologu 3. Bez zrcátka

STAV MISTROVSTVÍ SVĚTA JEZDCŮ PO 4 ZÁVODECH

 1. Johan KRISTOFFERSSON/Volkswagen Polo R – 105 bodů
 2. Sébastien LOEB/PEUGEOT 208 WRX – 91 bodů
 3. Andreas BAKKERUD/Audi S1 – 83 bodů
 4. Petter SOLBERG/Volkswagen Polo R – 80 bodů
 5. Mattias EKSTRÖM/Audi S1 – 80 bodů
 6. Timmy HANSEN/PEUGEOT 208 WRX – 71 bodů
 7. Niclas GRÖNHOLM/Hyundai i20 – 52 bodů
 8. Kevin HANSEN/PEUGEOT 208 WRX – 41 bodů
 9. Janis BAUMANIS/Ford Fiesta – 35 bodů
 10. Timur TIMERZYANOV/Hyundai i20 – 34 bodů
 11. Robin LARSSON/Ford Fiesta – 30 bodů
 12. Guerlain CHICHERIT/Renault Mégane RS – 29 bodů
 13. Kevin ERIKSSON/Ford Fiesta – 25 bodů
 14. Jérome GROSSET-JANIN/Renault Mégane RS – 25 bodů
 15. Tommy RUSTAD/Volkswagen Polo – 9 bodů

STAV MISTROVSTVÍ SVĚTA TÝMŮ PO 4 ZÁVODECH

 1. PSRX Volkswagen Sweden – 185 bodů
 2. EKS Audi Sport – 163 bodů
 3. Team PEUGEOT Total – 162 bodů
 4. GRX Taneco – 86 bodů
 5. Olsbergs MSE – 55 bodů
 6. GC Kompetition – 54 bodů