SEAT Leon ST Cupra je na Nurburgringu nejrychlejším kombíkem! – video

Autor: Pavel Srp - 14. 5. 2015


SEAT Leon Cupra je trefa do černého. Nejen, že se nová generace Leonu povedla, ale přidala i nové karosářské verze a řádně přiostřila již v minulých generacích ostrou verzi Cupra. A na prodejních číslech je to znát. Jenže SEAT Leon Cupra není auto pro pozéry, je to naopak velmi schopný hot hatch. A ještě schopnější kombík!

top-gear-seat-leon-st-cupra-rekord-nurburgring-video

V České republice drží rekord na okruhu v Mostě, ale britský Top Gear, respektive jeho internetová mutace přinesla informaci o tom, že mezi kombíky nově kraluje také na Severní Smyčce v Zeleném pekle, tedy na okruhu Nurburgring. Dokonce je o čtyři desetiny sekundy rychlejší než hatchback, který chvíli kraloval předokolkám, než mu Renault prvenství sebral. Aktuálně je tam mezi předokolkami prý nejrychlejší nová Honda Civic Type-R

Nemění to však nic na věci, že SEAT Leon ST Cupra je ve své silnější verzi s výkonem 280 koní a „samosvorným diferenciálem“ VAQ na přední nápravě neskutečně rychlým autem, což jsme si před pár dny na Nurburgringu ostatně vyzkoušeli na vlastní kůži. Kombi ST je sice delší (+27 cm) a těžší (+45 kg) než třídveřová nebo pětidveřová verze, ale díky tvaru karoserie má lepší koeficient odporu vzduchu a lépe rozloženou hmotnost.

„Leon ST Cupra dokazuje, že kombi nemusí být kompromisem. Tento rekordní čas je nejen další ukázkou platnosti našeho příslibu ‚Technology to Enjoy‘, ale stanovuje také nová měřítka. SEAT Leon ST Cupra je sportovním vozem v rámci celé naší nabídky,“ řekl Dr. Matthias Rabe, člen představenstva společnosti SEAT zodpovědný za výzkum a vývoj.

Rekordní kolo zajel závodník Jordi Gené s vozem s manuální převodovkou a paketem Black Performance. Nový rekord má hodnotu 7 minut a 58 sekund a 16 setin (7,58:16). Ke své jízdě britskému magazínu prozradil, že Nurburgring je jako golf, pokaždé, kdy tady jste, to uděláte lépe. Jordi Gené se také rozpovídal o chování Leonu ST Cupra: „V rychlých zatáčkách je zadní náprava auta progresivnější, a nejvyšší rychlost kombi je díky lepšímu koeficientu odporu vzduchu vyšší než u třídveřového SC. To, co ztratíme díky hmotnosti na výjezdu ze zatáček, to pak na rovinkách a právě v rychlých zatáčkách doženeme. Díky delší karoserii je také zadek auta hravější, a dá se s ním krásně pohrávat. Zejména pak, když deaktivujete stabilizační systém…“

A tady je video jednoho z našich průjezdů SEAT Leon ST Cupra:

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru