Umění nemá žádné hranice. My v redakci považujeme i některá auta za umělecká díla, a navíc do aut se dá, stejně jako do umění, dobře investovat. Jak to ale dopadne, když se umění a auta spojí dohromady? Skvěle!

Dokazuje to portugalský streetartový umělec, který si nechává říkat Vhils. Jeho díla jsou známa po celém světě, ale s autem jako takovým dělal prý poprvé. A byla to pro něj velká výzva. Pro svůj umělecký počin si vybral malý městský crossover SEAT Arona a jak sám řekl, chtěl, aby právě tohle auto bylo doslova nesmrtelné. Proto se rozhodl, že Aronu přetvoří v sochu.

Celkem na své dílo spotřebovat 15 tun cementu a jen první návrhy, které jako u opravdových aut vznikaly na papíře, zabraly tři dlouhé měsíce. Od papíru k finální soše to byla dlouhá cesta. Nejprve bylo potřeba vyrobit 3D formu ze silikonu a skelného vlákna. Teprve do ní pak nalil tu masu cementu. Ovšem to stále nebylo vše. Sochu bylo z přední části potřeba nejprve očistit a klást při tom velký důraz na reálné tvary Arony. Zadní část auta ale zobrazuje velkoměsto, jako ukázku propojení městské a automobilové kultury. Jediné, co bylo vyrobeno zvlášť, byla kola. Mimochodem, každé má hmotnost asi 100 kilogramů.

Většina detailů Arony je opravdu detailně zpracovaná a vůbec si ani nechceme představit, kolik to muselo dát mravenčí práce. Výsledná socha, kterou si můžete prohlédnout v galerii, zabrala mladému umělci celý rok. My se klaníme. Moc hezká práce!