Saúdské Arabky mohou po 10 letech legálně za volant

Autor: Anina Russová - 25. 6. 2018


Zní to sice neuvěřitelně, ale ženy v Saúdské Arábii opravdu ještě v sobotu nemohly za volant a nemohly ani vlastnit řidičský průkaz. Saúdská Arábie tak byla jedinou zemí na světa, která ženám řízení či vlastnictví automobilu zakazovala. A důvod? Pro nás naprosto směšný! Arabský duchovní Sálih Luhajdán, který měl a svým způsobem stále má velký vliv na chod země, tvrdil, že řízení auta škodí ženským vaječníkům, a tak není přijatelné, aby ženy řídily. Ve skutečnosti šlo ale spíše o fakt, že ženy za volantem mají něco jako svoboda a ta v této zemi ženě nepřísluší.

Jenomže místní aktivní dámy a slečny se poslední dobou tomu hloupému zákazu vzpíraly, řídily, a ještě se u toho fotily. Fotky pak zaplavovaly sociální sítě a staly se velmi komentovaným tématem. Některé za to sice skončily ve vězení, ale vždy bylo dost dalších, které zaujaly jejich místo.

I proto se 32letý korunní princ Mohammed bin Salmán rozhodl, že se za práva žen postaví a po 10 letech jim dovolí řídit a vlastnit automobil. Pro všechny zájemkyně o nově nabitou svobodu dokonce nechal zřídit speciální autoškoly. Do těch žadatelky o řidičský průkaz mohou přijít bez mužského doprovodu a ani k vlastnictví auta nepotřebují mužského poručníka. I to je v této zemi velkou novinkou. I nadále ale ženy ze Saúdské Arábie nesmí například pracovat, vycestovat bez svolení manžela nebo otce nebo se bez svolení otce vdát.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek