Samolepky rozmístěné na různých částech auta vozí spousta aut. Někdo upozorňuje na dítě v autě, jiný do světa rovnou hlásá i jejich jména. Další pak samolepkami vyjadřují třeba svou podporu sportovnímu týmu nebo politické názory. Je ale dobré mít na paměti, že samolepku nemůžete nalepit jen tak tam, kam vás napadne. V některých případech to zákon nepovoluje.
Pozor na výhled i registrační značku
Je jedno, jestli chcete světu dát vědět, že máte Aničku nebo Pavlíka, samolepku raději nelepte na zadní okno. Jak policisté při kontrole, tak třeba i technici na STK by s tím totiž mohli mít problém. A platí to samozřejmě pro jakékoliv samolepky. Ty totiž na oknech nemají co dělat. Důvodem je vyhláška č. 341/2002 Sb., přesněji její paragraf 34, který říká: „V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla. Výhled zadním sklem vozidla kategorie M1 může být částečně snížen schváleným příslušenstvím nebo přepravovanými předměty, avšak jen za podmínky, že je vozidlo vybaveno pravým vnějším zpětným zrcátkem homologovaného nebo schváleného typu.“
Co to vlastně znamená? Že výhled vzad může být snížen jen přepravovaným nákladem – pokud máte pravé zpětné zrcátko. Je logické, že náklad sníží viditelnost na chvíli, samolepka to může udělat trvale. A výhled vpřed nesmí být snížen fakticky ničím. Zapomeňte tedy na vonné stromečky, hrací kostky či přívěsky na zpětném zrcátku! Kam tedy se samolepkou, která ostatní upozorňuje, že jedete opatrněji a pomaleji, protože třeba vezete dítě? Ideálně na víko zavazadelníku, kde ničemu nepřekáží.
Pozor na samolepky na SPZ. Je to závažný přestupek, za který vás může policie potrestat
Ani napadnout by vás ale nemělo jakékoliv samolepky lepit na registrační značku auta. To si oblíbila sorta lidí, která není spokojená s členstvím České republiky v EU. V souvislosti s touto módou ministerstvo dopravy už dříve upozornilo, že na tabulku s registrační značkou, ale ani do její těsné blízkosti se nesmí umisťovat žádné předměty, nápisy nebo vyobrazení, které by narušilo její čitelnost nebo rozlišovací schopnost. Řidiči se tím dopouštějí přestupku, protože registrační značka nevypadá přesně tak, jak dle zákona má, tedy tak, jak vám ji vydají na úřadě.
Jakkoliv upravená, překrytá a nečitelná registrační značka znamená pokutu až 10 000 Kč a zákaz řízení až na 18 měsíců. Pokud s něčím takovým dorazíte na STK, s největší pravděpodobností neprojdete. „Pokud jezdíte s vozidlem, které má propadlou technickou kontrolu, tzn. již uplynula obvykle dvouletá lhůta od poslední STK, hrozí vám pokuta 1 500 Kč až 2 500 Kč. To ovšem platí pouze v případě, že je vozidlo technicky v pořádku a je způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Pokud policejní hlídka zjistí, že vozidlo vykazuje závady nebezpečné pro ostatní účastníky provozu, pokuta může být výrazně vyšší,“ upozorňuje Cebia.
Nechci být dotěrný, ale autor by si měl uvědomit, že vyhláška č. 341/2002Sb., pozbyla platnosti k datu 1. 1. 2015. Následně byla nahrazena vyhláškou č. 341/2014Sb. Nicméně, aby to měl občan jednoduché, tak tato zase pozbyla platnosti k datu 24.06.2023. Nahrazena vyhláškou č. 153/2023Sb.
Autor, pokud se zastřešuje Ministerstvem dopravy, Cebií a uvedenou vyhláškou, pokud chce šířit právně relevantní informace, doporučil bych určitý čas strávit studiem příslušných normativů. Tento článek je tak naprosto zbytečným blábolem.
Nesmí být zhoršená čitelnost RZ.Přelepením EU značkou CZ se nemění čitelnost RZ.V tomto případě se nemůže jednat o porušení,ale o vyjádření přístupu k EU, což je u nás zakázané.Nikoliv zákonem,ale politickým způsobem.Je nepřípustné, aby měl občan jiný názor než politické partaje a vedení státu!
Jestli chcete nasr…. účastníky provozu tak dodržujte vzdálenost mezi vozidly, rychlost a ostatní předpisy o bezpečné jízdě!
Ano to je spolehlivé. Jak někoho člověk nemá nalepeného na kufru na dálnici ve 135, při předjíždění kolony kamionů, cítí se skoro nesvůj.
Holt birokracie vládne tomuhle státu,nic jiného to není!!!!! Buzerujou za všechny kraviny ale měl by být stejný metr na všechny,ne jen na někoho!!!!
dnes Vám seberou tp i za závadu A. nedávno jsem měl dohady na STK. až po podání stížnosti na nadřízený uřad mě bylo vyhověno a STK obdržela pokutu. občas se spravedlnosti dočkáte
Plést si při takovém tématu vyhlášku se zákonem a ještě psát nesmysly o výhledu z vozidla, dle zákona musí být bez zakrytí pouze přední ono a přední okna dveří, ostatní skla na voze mohou mít 100% zatmavení, česky nulovou průhlednost a třeba malé plechovky jsou zářným příkladem o výhledu z auta….
No na STK vám to ochotně vysvětlí 😉 kufrové boční okno, ač zatmavené na maximum, tak prostě z vnější strany všecky samolepky sloupat, a to nekompromisně. A kdyby to byla jen jedna stanice, ale bylo jich několik co vím, různě po ČR. Takže asi tak..
Není pravda. U zadního okna musí být volná plocha otíraná stěračem,pokud je osazen, a pokud má vhodné (děrované) provedení, může být samolepka klidně celoplošná.
Kromě toho zorné pole řidiče je definováno závaznou technickou normou, a skutečně se nejedná o celou plochu čelního okna 😁
A aby bylo jasno, zorné pole řidiče definuje směrnice EHK 43 jako plochu o šířce 30cm na straně řidiče, jejíž svislá půlící rovina prochází středem šířky hlavové opěrky řidiče, a která je shora a zdola ohraničena stranou lochou stěračů.
To je JEDINÁ z právního hlediska RELEVANTNÍ definice zorného pole řidiče.
Blbej autocorrect.
STÍRANOU PLOCHOU
Kategorie vozidel M1 a N1 mohou vypadat podobně, ale mají svá specifika, výhody i omezení. Tolik k vašim nesmyslům… Kdyby si každý dělal na silnici, co se mu líbí, bylo by to tady jako v Pákistánu.
To fakt na autě nepotřebuji, takové nesmysli.
Pokuty, pokuty, a stále více a více pokut za úplné blbosti. Takové články píší obchodníci se strachem.
Pravda někdy dost bolí???
Další článek o lejně. To by měl vědět každý, kdo má legálně získaný řidičák.
Pokud- a to je povinné – -má vozidlo zpětné zrcátka jak vlevo tak i vpravo tak vnitřní zpět. zrcátko není rozhodující, viz některé nákladní auta a dodávky !
Plně s vámi souhlasím,pane !!! Je to jen buzarace řidičů !!! Už neví,jak nám řidičům,znepříjemnit potěšení z milovaného autíčka !!!
Je to banda najatých …… , státem !!! Znám dost těch,co nás buzerují za to,a za tohle ! A někteří,mají také polepy na autech . A to se neřeší !!! Při kontrole ukáže průkaz a ? Kolego,můžete pokračovat v jízdě, Uctivá poklona. Viď ????
Hlavně že naše Policie ČR se namísto toho, aby řádně plnila své povinnosti, které ji ukládá zákon o Policii, tak se vyžívá v chytání drobných nedostatků, jenom aby naplnila přání nadřízených a splnila stanovené kvóty. Na ulici jich nevidíte, na silnicích jsou jenom tam, kde se dá někdo chytit za drobné pochybení. Přitom na ulicích našich měst a na silnicích je k vidění spousta řidičů, kteří by tam neměli s autem co dělat. Mnozí útočí na důchodce, ale ti řídí velice opatrně, zatímco mnoho řidičů od 18 do 25 let si myslí, že když mají čerstvé řidičské oprávnění a silné auto – hlavně BMW, AUDI, MB – že jsou učinění piloti F1. Jenom v pražských ulicích by denně mohli zadržet a pokutovat za porušení zákona min. 2 až 3 tisíce řidičů – od parkování, předjíždění, rychlosti, neosvětlených i čmoudících vozidel, mobilech v ruce, blokování křižovatek (kor I.P. Pavlova), křížků a jiných amuletů na předním zpětném zrcátku a dalších. A to nemluvím o dálnicích. Na trase Praha -Brno pouze 1 autohlídka Policie ČR na odpočívadle nebo někde u sjezdu z dálnice.