Saab stále žije. Jen ho vyrábí číňané a nesmí se jmenovat Saab

Autor: Anina Russová - 7. 12. 2017


Jestli má nějak značka za sebou dost náročnou, a ne vždy úplně růžovou minulost, pak je to jistě Saab. Švédská automobilka má sice za sebou velmi zajímavé modely, o kterých se dodnes mluví jen v superlativech, ale její konec moc pozitivní nebyl.

V roce 2011, tedy v době, kdy to se Saabem bylo velmi nahnuté, přišla ale čínská společnost NEVS, která se rozhodla značku zachránit. Nebylo to úplně jednoduché, protože návrat Saabu trval dlouhých 6 let, ale vypadá to, že se zadařilo. I když vlastně jen částečně. Během toho času společnosti NEVS vypršela práva na užívání loga a označení SAAB. Proto novým modelům zůstane klasické švédské označení, ale jmenovat se budou NEVS.

Čínská společnost bude nový vůz s označením 9-3 vyrábět v nové továrně umístěné v čínském městě Tchien-ťin. Půjde o čistý elektromobil, který by měl být v Číně nasazen do zde velmi populárního carsharingu.

Společnost, která zde carsharing provozuje, už prý objednala 150 tisíc vozů, takže zájem tu zjevně je. A to i přes to, že zatím není úplně jasné, jaké budou specifikace nového elektromobilu. Mluví se jen o maximálním dojezdu zhruba 300 kilometrů a o použití technologických vychytávek které používá třeba Tesla. Ta je totiž v Číně velmi populární. Právě pro tuto popularitu pak NEVS plánuje výrobu ještě dalších elektromobilů postavených na základech Saabu. Ty už by ale měly mířit do segmentu SUV.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek