ŘSD hodlá utratit stovky milionů za státní navigaci. Má to ale význam?

Autor: Anina Russová -   7. 4. 2018


Již od roku 2013 se na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a na Ministerstvu dopravy mluví o tom, že by měl stát provozovat takzvanou státní navigaci. Pod tímto pojmem si představte standardní navigaci, kterou máte v autě nebo mobilním telefonu. Že nechápete, co to ŘSD vymýšlí. Je to snadné. Chce prostě dělat to, co už je mezi lidmi zcela běžné a dobře fungující, ale prý lépe.

Stát má v plánu každou minutu sledovat statisíce aut na našich silnicích, data o jejich pohybu zpracovávat a následně posílat dál právě do té státní navigace. Podle ŘSD bude systém také umět efektivně předpovídat možnost vzniku kolon, poradí s objezdem těch už vzniklých, a dokonce bude schopna dostatečně dopředu říct, jak hustý provoz vás čeká třeba při cestě z chaty.

Že vám to něco připomíná? No, někteří občas jezdíme s aplikací Waze nebo používáme Google mapy, které to umějí také. Ne, že bychom do toho ŘSD chtěli nějak zasahovat, ale tyto aplikace fungují skvěle a nabízejí třeba i varování před policejní hlídkou. Ale v tomto případě asi chápeme, že to ten státní výmysl asi nabídnout nemůže. :) Nejvtipnější ale je, že stát je za tuto aplikaci, kterou mimochodem bude vyvíjet a provozovat soukromá firma, ochoten zaplatit neskutečných 270 milionů Kč!

Rozumíte tomu? My moc ne. Místo toho, aby se sát postaral o to, abychom jezdili po alespoň ucházejících silnicích, aby nám nepadaly mosty, aby každá oprava byť jen pár metrů silnice netrvala třeba rok, tak raději zaplatí stovky milionů za aplikaci, kterou už všichni máme a používáme.

Navíc si nejsme moc jisti tím, že to celé bude fungovat. Aby to totiž nedopadlo jako v případě přechodu registrů vozidel na on-line. Pamatujete? Systém neustále padal, nefungoval, a i dnes je plný chyb.

A ještě jedna věc nás v souvislosti s tímto nápadem napadla. Stát bude mít díky aplikace celkem slušný přehled o tom, kdo, kdy a třeba i jak často se bude kde pohybovat. A zcela legálně.

Štítky: , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *