Rozmrazování auta s nastartovaným motorem není dobrý nápad. Vykoledovat si za něj můžete i pokutu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: SEAT - 25. 11. 2022


Období, kdy ráno cestou do práce musíme kvůli zamrzlému autu vyrazit o něco dřív, je tady. Řada řidičů se s námrazou popere tak, že auto nastartuje a pak jde očistit okna. Jenomže se tím vystavuje riziku pokuty, a navíc také škodí motoru.

Příliš pomalé zahřívání a pokuta

Možná to myslíte dobře, vždyť motor při volnoběhu pracuje jen s nízkými otáčkami, a to mu přece nemůže uškodit. Jenomže opak je pravdou. Motor se na volnoběh zahřívá jen velmi pomalu, což může v některých případech přispívat k přílišnému opotřebení některých jeho částí. Mnohem lepší je to po nastartování rovnou vyjet, ale pamatujte, že vysoké otáčky rozhodně nejsou vhodné, než se provozní kapaliny v motoru prohřejí. Udržujte pohodovou rychlost a zbytečně nespěchejte.

Ve chvíli, kdy necháte auto spuštěné jen na studený volnoběh, může se také stát, že se v motoru bude kondenzovat voda, která se v určitých situacích může dostat do oleje. A to znamená velký problém.


TIP: Co pravidelně měnit v autě


A zádrhel nemusí být jen v technice, ale i v zákonu. Ten totiž říká: „Řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“

Vybila se vám autobaterie? A víte, jak správně zapojit startovací kabely?

Zní to jako banalita, ale osobně jsme zažili situaci, kdy k nám v zahraničí přišel řidič, který nás vyzval k vypnutí motoru při stání. Argument, že chladíme motor nezabral, dotyčný nás upozorňoval na vyhlášku. S podobným zákazem je tedy potřeba počítat i v okolních zemích. V Česku se za zbytečně nastartované auto můžete dočkat pokuty na místě do 2000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

4 názory na “Rozmrazování auta s nastartovaným motorem není dobrý nápad. Vykoledovat si za něj můžete i pokutu”

  1. Ano chladit turbo, ale jak dlouho je dlouho ? Ja dochlazuji max minutu , víc není potřeba, a na to opravdu nikdo nic neřekne a v zimě ? Máme jedno auto s topením a jedno bez, bydlíme v zastavěné oblasti . Rano kdyz mrzne nastartuji(auto bez topení) manželka má s) oskrabu a max do 2 minut odjizdim.(přece nikdo nechce stát dlouho venku a skrabat a nebo sedět v aute a čekat až rozmezne Na to nemůže nikdo nic říct, , ale naproti soused rano o pul 6 vyleze ven nastartuje jde zpět domu a nechá auto minimálně 10-15 minut nastartováné aby mu rozmrzlo. A to už je na pokutu…

  2. Myslím, že důležité slovo je ZBYTEČNÉ ponechání motoru v chodu. Pokud po dojezdu chladím například turbo, tak to není zbytečné ponechání motoru v chodu, neboť tím předcházím zapečení oleje a zničení turba. A neumím si představit, že by policie pokutovala někoho, kdo si ráno rozmrazuje čelní sklo. Ne každý má instalované v autě Webasto, troufnu si tvrdit, že většina. A pokud máte na sklech opravdu po ránu silnou krustu ledu, tak vám plastová škrabka sama o osobě moc nepomůže. Zákon také stanoví, že řidič musí mít z vozidla vždy zajištěn dobrý výhled všemi směry. Takže odjíždět ráno ihned z parkoviště stylem „mám průzor jako tankista“, asi k bezpečnosti provozu nijak nepřispěje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru