Jistě vám neuniklo, že v Česku platí nařízení, které říká, že pokud v jednom autě jedou kolegové, kamarádi nebo jiní lidé, kteří nejsou členy jedné domácnosti, musí mít roušku. A pokud možno by taková posádka měla hodně větrat. Nicméně v Německu jsou roušky v autech jen doporučené. Až na Sasko, které je zavedlo ve stejném režimu, jaký platí i u nás. Ovšem kromě povinnosti roušek tam platí také zákon, který říká, že řidičova tvář musí být za každých okolností rozpoznatelná. A to jsou dvě nařízení, která vůbec nejsou dohromady.
Abychom to vysvětlili. Pokud má řidič na očích sluneční brýle a na hlavě kšiltovku, je to v pohodě, protože kamery jej zvládnou rozpoznat i tak. Pokud ovšem k těm brýlím má i roušku, kamery jsou slepé. A řidič se takovým zakrytím prakticky celé tváře dopouští přestupku, který je ohodnocen pokutou 60 eur, tedy asi 1560 Kč. Ovšem přestupku se řidič dopustí i tehdy, když má v autě cizí osobu a tu roušku si nevezme. V tomto případě je pokuta 100 eur, tedy asi 2600 Kč.
Německý autoklub ADAC na svém webu upozornil na to, že jsou ta nařízení a pokuty sice přísné, ale bohužel platné. Zároveň zmínil, že pro řidiče může být jízda bez slunečních brýlí velmi nebezpečná, protože zimní nízké slunce může řidiče snadno oslepit. Podle ADAC jsou ale policisté chápaví a v případě, že opravdu natrefí na řidiče, který porušil obě nařízení najednou, jednu z pokut mu odpustí. Není to ale pravidlem, vždy záleží na jejich benevolenci.
Tím to ale nekončí. Jak upozornil německý autoklub, tamní ministerstvo dopravy vážně uvažuje nad tím, že by se roušky staly součástí povinné výbavy aut, stejně jako třeba reflexní vesta. Ministerstvo už prý tento návrh projednává a zároveň s ním také řeší případnou pokutu, která by byla za nedodržení zákona dávána. Zatím se mluví o 15 eurech, tedy asi 400 Kč. Zástupci autoklubu se na svém webu k tomuto nápadu vyjádřili následovně: „ADAC vnímá roušky v povinné výbavě i po koronavirové pandemii spíše kriticky. Zatímco v této době je rouška pro řidiče potřebná jak v autě, tak třeba na čerpacích stanicích, po zvládnutí pandemie sotva dává povinnost ji vozit nějaký smysl.“