Rolls-Royce představil exkluzivní kabriolet Dawn – foto + video

Autor: Anina Russová - 9. 9. 2015


„Dámy a pánové, dovolte nám, prosím, abychom vám představili jeho Excelenci, Rolls-Royce Dawn.“ Tak asi takhle nějak by se mohl uvádět příjezd jednoho z nejexkluzivnějších kabrioletů, jaký kdy po naší modré planetě jezdil. Rolls-Royce ho představil v úterý v rámci celosvětové on-line tiskové konference, což je u tak aristokraticky založené automobilky překvapivě moderní krok. A stejně moderní s určitou dávkou klasiky je právě i model Dawn, což se dá přeložit jako úsvit nebo rozbřesk.

I když jde o novinku, znalci historie automobilky Rolls-Royce si jistě vybaví klasický model Silver Dawn, který se vyráběl v letech 1949-1955. Pokud však přeskočíme do současnosti, model Dawn vychází z modelu Wraith, a dá se tak říci, že je jeho verzí bez střechy. Tak jednoduché to samozřejmě není. Nejvíce práce měli karosáři, kteří Dawn rozšířili v místě předního nárazníku a o něco snížili jeho mohutnou masku. Samozřejmě nechybí typicky dlouhá kapota a opravdu dlouhý zadní převis.

To, co bylo dříve u kabrioletů nemyslitelné, tedy kvalitní odhlučnění, dotáhl Rolls-Royce k naprosté dokonalosti. Mezi nejdůležitější úkoly týmu designérů a techniků bylo odhlučnit tradičně plátěnou střechu se skleněným zadním oknem. Přišli na to, že když se použije speciální druh švů, aerodynamický hluk výrazně klesne, a měl by tak být nejmenší, který vlastně kabriolet může nabídnout. Mimochodem obrovská plátěná střecha se do zavazadlového prostoru uklidí za 22 sekund a je to možné až do rychlosti 80 km/h.

Po otevření dvěří, jenž mají panty vzadu a otevírají se tak obráceně, se můžete posadit na luxusní sedadla. Rolls-Royce – přesně jak je u něho zvykem – použil jen to nejkvalitnější dřevo, kůži i ostatní materiály, a ty zpracoval ručně a perfekcionisticky. Model Dawn dostal nové interiérové hodiny vypadající více jako šperk, než jako „obyčejný“ ukazatel času. Vypisovat tady veškeré technické a jiné detaily, které Dawn nabízí, by vás nejspíš unudilo k smrti. Tak jen pro představu musíme říct, že Rolls-Royce drží krok s dobou, a tak Dawn dostal fullLED světla, přičemž ta přední umí měnit automaticky svou intenzitu a v žádném případě nebudou protijedoucí oslňovat. Řidič má k dispozici adaptivní tempomat nebo head-up displej, který umí za tmy rozeznat tepelnou stopu zvířat, ale i lidí.

Přečtěte si také:  Mansory si vzal do parády Rolls-Royce Dawn. Temně černou karoserii rozbil svítivě oranžovým interiérem

Pod dlouhou přední kapotou se ukrývá dvěma turby přeplňovaný motor V12 o objemu 6.6 litru s výkonem 563 koní a s točivým momentem 780 Nm. Tahle čísla dělají z Dawnu nejvýkonnější čtyřmístný kabriolet na trhu. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 4.9 sekundy a elektronický omezovač rychlosti zasáhne v obligátních 250 km/h. Cenu automobilka nezveřejnila, ale vzhledem k exkluzivitě modelu Dawn nebude z nejnižších. Výstavní premiéra se odehraje již příští týden na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek