2018-Rolls-Royce-Cullinan- (2)

Brexit je pořádný průšvih, který si ovšem odhlasovali sami obyvatelé Velké Británie. Ti ale teď s hrůzou zjišťují, jaké dopady vlastně bude mít. Odejít z EU dopadne hlavně na ekonomiku Velké Británie, což se týká i britských automobilek, Rolls-Royce nevyjímaje.

Jen před pár dny jsme vám říkali, že se automobilce daří, že prodává nejvíce aut v historii, a tak má rozhodně důvody k oslavám. Jenomže důvody se rozplynuly poté, co se britské premiérce Mayové nedaří ukočírovat průběh brexitu v nějakých přijatelných mezích. Ostatně, možné problémy už připustil i výkonný ředitel značky Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös, který magazínu Automotive News Europe řekl, že odchod Velké Británie z EU může vést až k zastavení výrobních linek.

Rolls-Royce v rozpuku. Prodává nejvíce aut v historii

Důvod je prostý. Rolls-Royce spadá pod německého majitele, kterým je BMW. A to má sídlo v Evropské unii. Navíc také velká spousta součástek a komponentů je do Anglie právě z Německa dovážena. V případě, že Velká Británie by ze dne na den z EU vypadla, byl by přeprodej dílů mezi BMW a Rolls-Royce velký problém. Všechny díly a komponenty nejsou skladem a na nově montovaná auta se objednávají až v ten moment, kdy jsou na ten konkrétní vůz potřeba, mohlo by to tedy proces výroby úplně nabourat. A to by bylo neuvěřitelně drahé, a navíc by to poškodilo pracně vybudovanou pověst značky.

Toto je sice ten “nejčernější” scénář, ale to neznamená, že se nemůže stát. Podobné problémy by mohl mít ale třeba i Morgan, který taktéž nakupuje některé díly z jiných evropských zemí, ale i další továrny, které podobný systém výroby a logistiky praktikují. Je tedy otázkou, jak premiérka brexit nakonec vyjedná a jestli třeba náhodou neproběhne ještě další referendum, které by Velkou Británii v EU nechalo…