Rolls-Royce_Dawn_The_Kita-Kengo_Kuma- (5)

Rolls-Royce Dawn The Kita je speciální verze, kterou navrhl známý japonský architekt

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Rolls-Royce - 23. 4. 2021


Rolls-Royce a japonský architekt Kengo Kuma propojili luxusní svět automobilů a architektury v novém zakázkovém voze Dawn. Tento jedinečný automobil se představuje jako působivé vyobrazení nové rezidence The Kita v centru Tokia, kterou navrhl právě Kengo Kuma na základě zadání globálního developera luxusních nemovitostí Westbank.

Vůz Dawn ze zakázkového programu Bespoke byl stvořen výhradně pro majitele jedinečného víceúrovňového obydlí The Kita Tea House umístěného v centrální, ale přesto klidné, čtvrti Tokia. Penthouse je pojmenován právě po čajovně na jeho střeše, z které je úžasný výhled na les Svatyně Meiji a znovuobnovený Japonský národní stadion od architekta Kengo Kumy.

Jak je pro architekturu Kengo Kumy charakteristické, „The Kita“ zpochybňuje tradiční chápání vzájemného vztahu mezi interiérem a exteriérem. Model Dawn s otevřenou střechou tedy představoval jakési přírodní plátno pro vytvoření jedinečného automobilu se soukromým bezpečným vnitřním prostorem, kde ale zároveň nejste nikdy odpojeni od světa vnějšího.

Prvořadým záměrem stylu nového vozu Dawn bylo dosažení pověstné japonské křehkosti s důrazem na preciznost viděnou v čistých liniích budovy, která vytváří jasné struktury s dojmem poklidného hlubokého designu, jenž se postupně nenápadně odhaluje. Auto i celá rezidence mají zároveň velmi silnou vizuální identitu a velkorysé proporce, které převyšují japonské normy. Na první pohled je automobil neutrální, ale má hlubokou atmosféru, zároveň je velice praktický, a přesto extrémně pohodlný.

Exteriér vozu Dawn je vyveden v barvě Silver Haze, která odkazuje na stříbrošedé tóny základních stavebních materiálů budovy. Když je lak osvětlen sluncem, odhalí barva své hřejivé bronzové odlesky, které čerpají inspiraci z odstínu koshi okenních clon na vnější straně domu a z bronzových detailů interiéru. Vnějšek vozu doplňuje elegantní stříbrná kapota a čistě černá linie na boku auta. Přírodní materiál s otevřenými póry Royal Walnut v zadní části vozidla spojuje hřejivý a intimní pocit z interiéru i exteriéru a odkazuje na bohaté obložení stejným materiálem ve vstupní hale budovy.

Uvnitř na palubní fascii je vůbec poprvé použita unikátní technologie povrchové úpravy. Po celé šířce interiéru přechází horizontální ombré linie ze světlého odstínu Piano Selby Grey až do barvy Piano Black, která odkazuje ke svůdným a inovativním materiálům budovy. Barevné přechody z luminiscentního šedého skvrnitého mramoru Bianco Carrara přechází přes světle šedou kartáčovanou nerezovou ocel až k odstínům šedých, tmavě žulových a kovových dlaždic.

Na palubní desce je umístěna také nerezová destička s logem budovy The Kita a jedná se o vůbec nejjemnější příklad podobné ozdoby vytvořené v rámci programu Rolls-Royce Bespoke Collective. Také představuje gesto solidární s velkou dovedností, která provázela vznik nerezových doplňků v rezidenci. Stejný mřížkový motiv je aplikován i na výšivce přední opěrky hlavy a na zadním panelu mezi sedačkami. Mezi finální úpravy patří i speciální na míru navržené hodiny a barva deštníků, které jsou přizpůsobeny designu interiéru, a odrážejí tak náročný vkus architekta.

„Je to poprvé, co jsem konzultoval takový projekt a jsem velice pyšný, že jsem to mohl udělat právě pro společnost Rolls-Royce, se kterou sdílím respekt k tradičnímu řemeslu a touhu přinést to nejlepší z přírodních materiálů,“ řekl Kengo Kuma. „Rolls-Royce přenesl podstatu rezidence The Kita do estetiky vozu a umožnil tak majiteli The Kita Tea House propojit svůj unikát s atmosférou okolního prostředí. Je mi velkou ctí vidět vůz konečně tady doma v Tokiu.“

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru