Policie

Řidička po nehodě, při které byl vážně zraněn motorkář, našla zastání až u nejvyššího soudu. Nemohla prý předvídat jeho rychlost

Autor: Anina Russová - Zdroj: Nejvyšší soud, ČTK - Ilustrační foto: Policie ČR - 6. 9. 2023


Nejvyšší soud vydal v těchto dnech rozsudek, při kterém se zastal a zprostil obžaloby řidičku, která zkřížila cestu motorkáři. Podle soudu je v tom ale nevinně, protože neměla šanci předvídat jeho až příliš vysokou rychlost.

K nehodě došlo už před čtyřmi lety, konkrétně v květnu 2019 v Praze. Řidička Mazdy tehdy odbočovala a přehlédla motorkáře na BMW. Co na první pohled možná vypadalo jako čistě její chyba, ale bylo chybou řidiče motorky. Ten totiž jel rychlostí v rozmezí 90 – 100 km/h. Tedy o skoro 100 % více, než je v místě povoleno. Motorkář nehodu přežil, ale s vleklými zdravotními problémy se léčil déle než šest týdnů.

Nehodou se zabývalo hned několik soudů. „Odsuzující rozhodnutí nad řidičkou vydal Obvodní soud pro Prahu 9 až napotřetí, předchozí dva zprošťující verdikty zrušil odvolací Městský soud v Praze. NS pak v dubnu 2022 případ vrátil odvolacímu soudu, ten však i přes závazný právní názor nejvyšší instance znovu ženu potrestal za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Uložil jí peněžitý trest 45 000 Kč,“ popsalo ČTK.

Nejvyšší soud nakonec rozhodl až napodruhé, kdy zastavil neustálé řešení a předávání případu. Hlavním odůvodněním, proč se řidičky zastal, byl takzvaný princip omezené důvěry v dopravě. Dle něj se řidič může v dopravě spoléhat jen na to, že ostatní dodržují stanovená pravidla. Není tak možné po účastnících provozu požadovat, aby neustále předpokládali to, že ostatní mohou zákony porušit a přizpůsobovali tomu svoje počínání. Zjednodušeně řečeno to znamená, že není možné, abychom neustále přemýšleli nad tím, kdo pojede rychle, nebo tam, kam nemá, a podle toho se vystresovaní pohybovali po silnicích.

Policisté mají nový přístroj na zrychlení a zlepšení vyšetřování dopravních nehod. Pomáhat bude v Královéhradeckém kraji

Nejvyšší soud tak vše uzavřel s tím, že kdyby jel motorkář předpokládanou a očekávatelnou, tedy povolenou, rychlostí, měla by řidička čas odbočování dokončit a k nehodě by nedošlo. V takovou chvíli by jej nijak neohrozila a neomezila. Dotyčná podle Nejvyššího soudu nemohla čekat, že motorkář na místo střetu dojede bezmála dvojnásobnou rychlostí, než byla v místě povolena.

„Za daných okolností tedy vše nasvědčuje tomu, že to byl výlučně způsob jízdy poškozeného (jím překročená rychlost o více než 97 procent), který znemožnil obviněné dát poškozenému přednost v jízdě,“ uvedla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková v tiskové zprávě.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru