Šest jednotek hasičů bylo vysláno v neděli odpoledne k požáru v bytovém domě v Baarově ulici v Hradci Králové. Podle oznamovatele byly vidět z posledního patra výškové budovy šlehající plameny na balkóně.

V Hradci Králové hořelo 13. září 2020 na balkóně v posledním 13. patře budovy, požár hasiči během několika minut lokalizovali. Kouř z balkónu se dostal do vnitřních prostor bytu, který zasahující jednotky odvětraly a následně provedly kontrolu objektu a střechy, zda nedošlo k nějakému poškození. Výše škody byla předběžně stanovena asi na 100 tisíc korun, uchráněné hodnoty představují asi jeden milion korun.

Špatné parkování řidičů zavinilo zdržení hasičů cestou k požáru i odřená vozidla

Jakkoliv zásah hasiči samozřejmě rychle zvládli a zachránili tak několik lidí a majetek, měli velký problém, aby k němu vůbec došlo. Už po několikáté byli totiž nuceni řešit špatně parkující automobily, které jim překážely v průjezdu k místu zásahu. O co konkrétně šlo, popisuje Martina Götzová, hasičská tisková mluvčí: „Hasiči se na místě události potýkali s problémem, že na nástupní ploše před domem parkovala osobní vozidla, která tam z pochopitelných důvodů nemají co dělat. Neukáznění řidiči parkují své automobily i na místech, kde je to zakázáno, čím dál častěji, a tím vystavují sebe a lidi ve svém okolí nebezpečí z prodlení při zranění, ohrožení života a také vyšším ztrátám na majetku. Nedostatek prostoru totiž brání bezpečnému použití výškové techniky potřebné k záchraně osob z vyšších podlaží a požární zásah trvá déle a je komplikovanější.“

Ani vysoké pokuty jim nezabrání

Kromě toho, že jde o vrchol neukázněnosti, jde také o porušení zákona o požární ochraně, konkrétně paragrafu 17, který říká: „Fyzická osoba nesmí omezit nebo znemožnit použití označených nástupních ploch pro požární techniku.“ Pokud řidič svým špatným parkováním hasičům překáží, může dostat pokutu až 25 000 Kč. Nemluvíme o místech, kde je to s parkováním velmi náročné, typicky jde o sídliště. I tam by si ale řidiči měli uvědomit, že parkovat tak, jak se jim to zrovna hodí, opravdu není dobrý nápad. Často tak vznikají velmi úzké průjezdy, kam se hasičská technika nevejde.

Přečtěte si také:  Řidičák měl jen měsíc a už se stihl opít, sednout za volant, bourat a o papíry zase přijít

V případě z Hradce Králové byl ale největší problém v tom, že automobily parkovaly v místech, kde to bylo výslovně zakázané. Martina Götzová pak připomíná zásady správného parkování, které najdete níže.

  • Parkujte tak, aby zůstala trvale volně průjezdná šířka příjezdové komunikace nejméně 3 metry k objektům, k nástupním plochám a k požárním hydrantům.
  • Neparkujte před vstupem do objektu.
  • Neparkujte na nástupních plochách.
  • Neparkujte před nadzemními hydranty.
  • Neparkujte nad podzemními hydranty.