spatna_zachranna_ulicka

Řidiči v Česku mají stále velký problém se záchranářskou uličkou. Když uhýbají, tak na poslední chvíli

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Anina Russová - 23. 8. 2024


Od podzimu 2018 má Česko se zbytkem Evropy sjednocená pravidla týkající se tvorby záchranářské uličky. Ani těch šest let však některým řidičům nestačilo k tomu, aby se ta pravidla naučili, přesněji, aby je aplikovali v praxi.

Během jednoho dne jsem si užila kolony na Pražském okruhu, na Barrandově a následně i na Jižní spojce. A to jak cestou tam, tak i zpátky. Doprava v Praze je teď příšerná, kolony stále delší, ale řidiči pořád stejní. Tupě postávají v koloně tak, že si téměř nenechávají místo před sebou, a něco jako záchranářská ulička je pro ně neznámý pojem. Jakkoliv jsou na to experti hlavně kamioňáci, řidiči osobních aut a dodávek jim nezůstávají moc dlužní. Jediným pozitivem je, že jakmile své auto zastavíte u kraje vy, často se toho další chytí. Byť je v zrcátku vidět, že to za vámi udělá tak pět až deset dalších řidičů a ostatní dál stojí jako trubky uprostřed jízdního pruhu. Největší experti se pak rozhodnou z jednoho stojícího pruhu přejet do jiného, čímž jakékoliv teoretické místo pro průjezd složek IZS nebo odtahovek zablokují úplně. A často na opravdu dlouho, to když kolona úplně stojí.

Jak na to?

V prvé řadě připomínáme, že záchranářská ulička se tvoří jak na dálnici, tak i na obchvatech nebo ve městech. Prostě všude, kde se udělá kolona. A navíc je nezbytné ji vytvořit už ve chvíli, kdy dojíždíte do kolony! K tomu je také nezbytné si za autem, které stojí před vámi nechat větší rozestup. To pro případ, kdy byste potřebovali s autem ještě více popojet a uhnout. Věřte, že když se autu před sebou pověsíte na kufr, kolonu tím opravdu nezrychlíte.

Příjezd k zásahu u nehody dvou autobusů komplikovali hasičům řidiči, kteří zapomněli na záchranářskou uličku

„Pomocí pravidla pravé ruky je možné si snáze představit situaci na víceproudých dálnicích. Mezi palcem a ukazováčkem si představte místo pro záchranářskou uličku (druhý pruh zleva zůstává volný), přičemž palec odpovídá levému pruhu a ostatní prsty pak pruhům dalším,“ vysvětlila před nedávnem policejní komisařka Hana Rubášová. Zjednodušeně řečeno, ti, kteří stojí v pravém nebo prostředním pruhu uhýbají doprava. Ti, kteří stojí v levém pruhu zase doleva. Tak jednoduché to je. Některá moderní auta, třeba BMW nebo Mercedes-Benz, vás na nutnost tvorby záchranářské uličky už dnes umí upozornit, jindy ji s aktivním asistentem jízdy v kolonách automaticky vytvoří za vás. Upozornit na tvorbu uličky dnes už umí i některé navigace. Přesto je to pro velkou spoustu řidičů neuvěřitelný problém.

V Česku bohužel není nevytvoření záchranářské uličky přestupkem, ovšem třeba v Německu ano. Pokuty tam za to mohou dosáhnout několika set eur. Přestupkem u nás je neoprávněné použití záchranářské uličky, za které si policisté účtují 2500 Kč.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru