spatna_zachranna_ulicka

Řidiči na českých silnicích stále bojují se správným uhýbáním „majákům“. Zmatkují, blokují a neumí používat blinkry

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Policie ČR, ZZS HMP - Foto: Anina Russová - 14. 12. 2024


Nelze si nevšimnout, že doprava v hlavním městě, především v ranní špičce, připomíná zhmotnění řidičského pekla. Kolony už jsou i tam, kde ještě před pár lety nebývaly a na silnicích panuje chaos. A ten se ještě zhorší ve chvíli, kdy se za pomalu jedoucí kolonou nervózních řidičů ozve siréna některého z aut složek IZS. Čeští řidiči se správným uhýbáním autům se zapnutými majáky stále bojují.

Záchranářská ulička? Ani náhodou

Zatímco na dálnicích už si řidiči pomalu zvykají na to, že při dojezdu do kolony musí udělat místo pro průjezd složek IZS nebo odtahovek, tedy záchranářskou uličku, ve městech na to ani nepomyslí. Jakkoliv je jasné, že takové místo nejde udělat úplně všude, na hlavních tazích (například v Praze typu Rozvadovské spojky nebo Jižní spojky) by to mělo být stejné jako na dálnicích. A ono není. Drtivá většina řidičů stojí skoro na dělící čáře pruhů, hraje si s telefony a na projíždějící policisty a záchranku reagují velmi pozdě. Vzhledem k tomu, že navíc v koloně stojí stylem nárazník na nárazník, nemají často ani dost manévrovacího prostoru, aby mohli popojet a složkám IZS mohli uhnout. A ti, kteří by i mohli, zase s uhnutím čekají na poslední chvíli, čímž auta se zapnutými majáky také blokují.

Jak na to? Snadno!

Pamatujte, že pokud je to jen trochu možné, dělejte záchranářskou uličku i ve městech. Správně provedená záchranářská ulička vypadá tak, že auta v pravém pruhu uhýbají doprava, ta v levém zase doleva, tedy co nejblíže ke svodidlům. Pokud je v místě víc pruhů, typicky třeba na Jižní spojce, uhýbají doprava auta jak z pravého, tak z prostředního pruhu.

Uličku utvářejte už při dojezdu do kolony a vždy si za autem před sebou nechejte nějaký volný manévrovací prostor. Může jet třeba velké auto hasičů a bude potřeba případně uhnout ještě o kousek víc.

Policie ČR: Záchranářská ulička

Policistům ze speciálního oddělení dohledu Morava, kteří stejně jako všichni řidiči stáli v koloně vozidel z důvodu hustoty provozu, se včera podařilo býti svědky bezohledného počínání řidiče dodávky. Ten zneužil vytvořené záchranářské uličky a chtěl si tak pravděpodobně zkrátit čekání v koloně. Z toho důvodu za ním kolegové vyrazili a následně řidiče za porušení zákona pokutovali.

Jak vytvořit tuto uličku a jak se v takové situaci správně zařadit?

Pomocí pravidla „pravé ruky“ je možné si snáze představit situaci na víceproudých dálnicích. Mezi palcem a ukazováčkem si představte místo pro záchranářskou uličku (druhý pruh zleva zůstává volný), přičemž palec odpovídá levému pruhu a ostatní prsty pak pruhům dalším.

Která vozidla mají přednost při jízdě a komu musíme uhnout?

Přednost v jízdě mají vozidla:

1) IZS (Policie ČR, HZS a záchranná služba).

2) Správce komunikace (na dálnici a silnici pro motorová vozidla ŘSD).

3) Vozidlům sloužícím k odstraňování následků dopravních nehod či překážek na cestě (např. odtahová služba).

Jak hovoří zákon?

„Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; přitom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělicí pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.““

Záchranářská ulička je cesta, která může zachránit život. Věnujme jí vždy tu správnou pozornost a dodržujme pravidla.

Zveřejnil(a) Policie České republiky dne Pátek 5. dubna 2024

Ani v koloně si nehrajte s telefonem a stále sledujte dění ve zpětných zrcátkách. Jen tak budete o přijíždějících autech s majáky vědět včas. Ne, nikdy nepoužívejte varovné blinkry. Jakmile chcete uhnout sanitce nebo třeba hasičům, aktivujte jen ty blinkry, na kterou stranu uhýbáte. Varovné blinkry by mohly spíše značit, že máte nějaký problém.

Pokud se vám stane, že se za vámi rozblikané „majáky“ objeví ve chvíli, kdy stojíte na semaforech na červenou, nebojte se semafor projet a složkám IZS tak udělat místo. Jen si počínejte velmi opatrně, křižovatku nemusíte projet, stačí si do ní najet tak, abyste udělali dost místa na vozidla, která potřebují projet. Nemusíte se bát, pokuta vám za takový úhybný manévr nehrozí. Jen si dejte dobrý pozor na to, aby auto s majáky navíc neodbočovalo a vy jste mu nepřekáželi dál. V záplavě výstražných světel blinkry někdy zapadnou.

Nikdy nezmatkujte, stačí prostě jen stát u kraje a nechat spěchající vozy IZS projet. Jejich řidiči jsou profesionálové, umí vás bezpečně, ale přesto svižně objet. Vy jim k tomu jen musíte udělat dobré podmínky.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru