trabant nehoda 1

Řidiči mohou jezdit bez dokladů. Ale co když se stane nehoda, jak vyplnit záznam o nehodě?

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Direct pojišťovna - Ilustrační foto: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje - 10. 2. 2024


Od nového roku nemusí mít řidiči v České republice u sebe ani řidičský průkaz, ale ani osvědčení o registraci (tzv. malý techničák) ke svému vozidlu. Při běžných kontrolách si policisté údaje zjistí z registrů sami. Problém však může nastat v případě škody, ke které policii volat nemusíte a stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě.

Je to jen malé škrábnutí a jeden z řidičů přiznává, že je to jeho vina. Tak vypadá typická škoda, ke které není třeba volat policii. Stačí vám totiž vyplnit takzvaný záznam o dopravní nehodě. Do něj mimo jiné vypíšete, kdy a jak se nehoda stala a také informace o řidičích. Kromě toho v něm najdete i políčka k vyplnění čísel řidičského průkazu a zelené karty. Řidičák přitom už od letošního roku nemusíte vůbec vozit a se zelenou kartou to bude brzy podobně.

„Řidiči se nás proto ptají, jak mají v této situaci postupovat. Pro nás, pro vyřešení škody, je hlavně důležité, aby byli oba řidiči jasně identifikovaní. Tedy i když už není potřeba mít některé doklady fyzicky u sebe, je dobré je mít alespoň digitálně,“ radí mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje. Ideální je podle ní aplikace eDoklady, kterou mohou využít jen ověření uživatelé. „Pokud lidé z nějakého důvodu tuto aplikaci nevyužívají, doporučujme alespoň nafocení dokladů na mobilní telefon,“ dodává.

Ne každá nehoda potřebuje asistenci policie. Jsou ale takové, které ji dle zákona přímo vyžadují

Zároveň ujišťuje, že Direct pojišťovna dokáže škodu vyřešit i v případě, že lidé v záznamu o dopravní nehodě číslo zelené karty nebo údaje z řidičského průkazu nevyplní, když tyto doklady nebudou mít u sebe. „Jsme jednoduchá a přátelská pojišťovna, nedává nám smysl, abychom po klientech chtěli údaje z dokumentů, které podle zákona nemusejí mít s sebou,“ říká mluvčí Direct pojišťovny.

Máte pochybnosti? Volejte policii

I přesto mohou nastat situace, kdy bude lepší policii zavolat. „Například pokud si řidiči nebudou chtít nebo nebudou schopní navzájem prokázat totožnost, nebo když některý z řidičů bude mít pochybnosti o dokladech, které mu druhý řidič ukáže jen nafocené v mobilu,“ podotýká Maťašeje.

Kromě toho je vhodné policii zavolat i v případě nehody s autem, které má registrační značku jiného státu. „V tomto případě doporučujeme volat policii, i když má viník doklady fyzicky u sebe,“ radí mluvčí.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění



TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

4 názory na “Řidiči mohou jezdit bez dokladů. Ale co když se stane nehoda, jak vyplnit záznam o nehodě?”

  1. Tak jsem trochu zmatenej. Nedávno jsem tu četl článek, že se bude pokutovat a hodně tvrdě jízda bez řidičáku, dokonce tam byla sankce, tuším i na rok papíry v čistírně a teď tu čtu že je to legální. Může mi v tom někdo udělat pořádek? Mě se totiž dost často stává, že vyjedu do města bez papírů.

  2. Znám takové co jezdí roky bez dokladů protože je nevlastní a to ani žádný majetek. A nebo máme souseda roma, který neumí číst a má řidičák.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru