Řidič přejížděl z lakovny do servisu. Jeho auto ale nemělo světla, nárazníky, blatníky ani přední značku

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie ČR - 21. 7. 2022


České zákony naprosto přesně stanovují to, v jakém technickém stavu smí auta na silnici. A jsou poměrně přísné, neprojde prasklé čelní sklo, jiná než v techničáku zapsaná kola a další na první pohled maličkosti. Stejně tak zákony naprosto jasně říkají, že řidič nesmí vyjet na silnice, pokud na autě nemá obě registrační značky. Nic z toho ale nedodržel řidič, kterého si nemohla nevšimnout policejní hlídka ve Svitavách.

Auto, kterým se vydal na silnice, totiž nemělo celý předek, tedy nárazník, blatníky, světlomety, masku a ani onu registrační značku. Ani vzadu nebyly blatníky a nárazník, dveře pak byly na svém místě jen díky lepicí pásce a auto nemělo ani zadní světlomety. Vzhledem k tomu, že jelo z lakovny na servis, kde nejspíš měla proběhnout kompletace, jediné, co mělo v dobrém stavu, byl právě lak. Není se co divit, že dle policie řidiče ve správním řízení čeká pokuta až 10 000 Kč.

Auto bez registračních značek nesmí do provozu. Za jízdu s ním hrozí ztráta řidičáku a to i pokud značky cestou upadly

Pro upřesnění dodáme, že auto není technicky způsobilé ve chvíli, kdy má některou ze závad uvedenou ve vyhlášce č. 341/2002 Sb., konkrétně v paragrafu 36. Mimo jiné může jít například o závady na osvětlení, kdy nelze přepnout z dálkových světel na potkávací. A vzhledem k tomu, že řidič žádné světlomety neměl, nemohl je ani přepínat.

Přečtěte si také:  Kamioňák svým nepochopitelným předjížděním ohrozil několik řidičů. Policie je hledá a prosí o pomoc

A problém byl i v chybějícím předním nárazníku a tím i chybějící přední registrační značce. Jakkoliv sice zadní měl, přední musí na autě být také. Jakkoliv mu tedy chyběla jen jedna, auto bez ní na silnici nemělo co pohledávat.