Reportáž: Veteráni na pláži 2015 + orientační jízda

Autor: Pavel Srp - 24. 8. 2015

Začátkem minulého týdne jsme vás zvali na veteránský sraz Veteráni na Pláži, kterého jsme se účastnili také my v podobě čestné posádky na startu orientačního závodu. Oproti původnímu plánu jet závod s redakčním Trabantem, který se rozhodl stávkovat, jsme byli nuceni vzít jiné postarší redakční vozidlo. Závod jsme tak projeli ve Škodě 130 GL.

Od brzkého rána se do areálu parkoviště beach parku ve středočeských Mlékojedech sjížděly desítky veteránů, historických vozidel a youngtimerů a parkoviště brzy zaplnily. Posádky aut, které chtěly závodit, se registrovaly ve stanu, kde po zaplacení startovného obdržely roadbook s vyznačenou trasou, startovní číslo a další propozice. Trasa měřila 70 kilometrů a vedla malebným okolím mělnicka. Po cestě na posádky čekaly nejen „checkpointy“ s jednoduchými úkoly, ale na dvou místech čekali také pořadatelé s bodovanými soutěžními úkoly (VIDEO). Účelem tohoto orientačního závodu totiž nebylo dojet do cíle co nejrychleji, ale co nejpřesněji s průměrnou rychlostí (dle roadbooku) 50,56 km/h. Trasa byla značena poměrně jednoduše. V roadbooku byly zaznamenány nejdůležitější křižovatky jak graficky, tak občas i pomocí textu, kam jet. Přesto se stalo, že jsme párkrát špatně odbočili. Na vítězství to tedy tentokrát nebylo…

Ve startovním poli se objevovaly vozy spíše mladšího data (vždyť i naše škodovka je z roku 1987…) a výjimkou nebyly ani vozy z devadesátých let. Největším lákadlem pro návštěvníky srazu, byla přítomnost obrovských amerických veteránů, které nejen svými rozměry budily zaslouženou pozornost.

Štítky: , , , , , , ,