test-2021-renault_duster-20_16V-4x4-4AT- (6)

Renault prodal svou továrnu v Rusku. Nově se v ní má obnovit výroba Moskvičů

Od Josef Pelikán | Zdroj: The Moscow Times - Foto: Pavel Srp - 18. 5. 2022 0

Renault je majoritním vlastníkem podílu v ruské automobilce AvtoVAZ, což se ukázalo být v únoru, kdy Rusko vtrhlo na Ukrajinu, problémem. Teď ale francouzská automobilka Rusko opouští, v její továrně budou vyráběny modely Moskvič.

Renault opouští Rusko, dohodlo se na tom se státem. Součástí této dohody je ovšem 6letá opce na zpětný odkup podílů. Takovou dohodu jednomyslně schválilo představenstvo skupiny Renault. 100 % podílu ve společnost Renault Russia bude převedeno přímo městu Moskva a 67,69% podíl ve společnosti AvtoVAZ bude prodán společnosti NAMI (to je tamější Ústřední výzkumný a vývojový ústav automobilů a motorů).

Přečtěte si také:  Rusové odsouhlasili omezení autorských práv. Díky tomu budou dovážet auta bez posvěcení výrobců

Že by to mohlo dopadnout takto, to vypadalo už koncem dubna. K odprodeji akcií se včera vyjádřil i šéf skupiny Renault Luca de Meo, který řekl: „Dnes jsme přijali těžké, ale nezbytné rozhodnutí a činíme zodpovědný krok vůči našim 45.000 zaměstnancům v Rusku, přičemž zachováváme výkonnost skupiny a naši schopnost vrátit se do země v budoucnu v jiném kontextu. Jsem přesvědčen o schopnosti skupiny Renault dále urychlit svou transformaci a překročit své střednědobé cíle.“

Sankce vrací Rusko do automobilového pravěku. Bude vyrábět i auta bez katalyzátorů

Nemusí to ovšem být prodej finální, protože součástí dohody je i 6letá možnost odkoupit továrnu zpět i podíl v ruské automobilce zpět. Zajímavé také je, že s podílem by měli přejít i všichni zaměstnanci, pro které by se tak nic zásadního měnit nemělo.

Přečtěte si také:  Němci upravili Ladu Niva. Je to parádní off-road, ale za její cenu byste koupili Jeep Wrangler

V továrně teď mají opět vznikat Moskviče, takovou informaci prozradil starosta Sergej Sobjanin, který už továrnu zapsal do majetku města a chystá už obnovovat výrobu. Poslední Moskvič z výrobní linky sjel v roce 2006, ten první naopak v roce 1929.