test-2021-renault_duster-20_16V-4x4-4AT- (1)

Renault prý převede svůj podíl v automobilce AvtoVAZ za 1 rubl na ruský institut

Od Radim Plachý | Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 29. 4. 2022 0

Renault vlastní i další automobilové značky, kromě automobilky Dacia třeba i ruský AvtoVAZ, který vyrábí vozy značky LADA. Od začátku pandemie francouzský výrobce řeší, co s ruskou fabrikou udělá. Teď se, zdá se, našlo řešení. Renault svůj podíl převede na ruský výzkumný automobilový institut NAMI.

Jakékoliv aktivity v Rusku jsou dnes nežádoucí, firmy tak v této zemi pozastavily své aktivity, zastavily výrobu anebo přestaly nabízet své služby. Rád by to udělal i Renault, ale vzhledem k tomu, že vlastní většinový podíl v ruské automobilce AvtoVAZ, není to úplně jednoduché.

Přečtěte si také:  Shell využil situace a za rekordně nízkou sumu nakoupil ropu z Ruska. Po obrovské vlně kritiky otočil a omlouvá se

ČTK informovala o tom, že se prý našlo řešení. Renault prý svůj většinový podíl v této automobilce podle agentury Interfax převede na ruský výzkumný automobilový institut NAMI. Informaci měl tamější agentuře prozradit ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov. Renault ovšem tuto informaci nekomentoval. Manturov měl dále říci, že součástí transakce by měla být možnost svůj podíl v AvtoVAZu zpětně odkoupit. Opce by měla platit po dobu pěti nebo šesti let.

Renault by se měl prý zbavit i podílu ve své moskevské továrně. Ten by měl podle informací ČTK převést na moskevskou samosprávu.

Přečtěte si také:  Nová LADA Niva přijede v roce 2024. Zachová si designové prvky původního modelu

Ztráty s těmito převody budou ovšem značné. V souvislosti s tím by měl Renault odepsat ztrátu až 2,2 miliardy eur, v přepočtu přibližně 54 miliard Kč. „Podle agentury Reuters by tyto informace mohly být jedním z prvních příkladů toho, jak hodlají ruské úřady naložit s aktivitami západních firem, které se v důsledku války na Ukrajině stahují z Ruska,“ dodalo ČTK.