rallye_dakar_2024-etapa_5-mm_technology-martin_macik

Rallye Dakar 2024 po 5. etapě: Macíkovi duny svědčí, zajel si první letošní etapové vítězství

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: MM Technology - 10. 1. 2024


Pátá etapa Dakaru 2024 přinesla první pořádný výlet do Empty Quarter mezi písečné duny úctyhodných rozměrů. Martin Macík Jr. s posádkou nasadili stíhací tempo, které jim vyneslo letošní první etapové vítězství. Po výrazném snížení ztráty z předchozích etap bojuje tým MM Technology o druhou příčku v průběžném celkovém pořadí.

Čenda je v dunách jako doma

Dnešních 118 km km vedlo jen písečnými dunami oblasti Empty Quarter, což byla letos pro závodníky premiéra. Díky bezchybné navigaci Františka Tomáška a řidičským schopnostem Martina Macíka Jr. si tým MM Technology dojel pro první letošní etapové vítězství. „Čenda dneska přes duny doslova letěl. Vyplatilo se ho včera pořádně připravit, je úplně v pořádku a báječně si poradil i s vysokou venkovní teplotou. Takže za mě pořád dobré a jen tak dál,“ chválí středeční výkon z technického hlediska mechanik David Švanda.

Hlavně nezůstat viset

Čistě písečné prostředí vysokých dun má svoje specifika. Navigačně nejde o nejsložitější terén, přesto je však přesná navigace nenahraditelná. „V dunách je nejdůležitější navést pilota tak, aby nezůstal někde viset a co nejmíň couval. To se v téhle etapě podařilo a věřím, že se bude navigačně dařit i v dalších etapách,“ říká František Tomášek.

Vítězná jízda pomohla snížit ztrátu

Kromě vítězného tažení dunovištěm se můžou Martin Macík Jr., František Tomášek a David Švanda radovat také z významného snížení časové ztráty. To znamená, že nyní oranžové trio bojuje v průběžném celkovém pořadí o druhé místo. „Takové etapy mám rád. Vypalovačka od začátku do konce, nádherné duny, přes které Čenda občas letěl vzduchem. Dojížděli jsme skoro za tmy, ale stálo to za to. Z vítězství mám ohromnou radost a dodává nám to energii do dalších závodních dní,“ vypráví spokojený Martin Macík Jr.

48h v Empty Quarter

Nadcházející etapa se pojede stále v oblasti Empty Quarter, což znamená, že s dunami vysokými až 250 m se celé startovní pole utká také zítra. A vlastně i pozítří, protože jde o speciální etapu zvanou „48h Chrono“. Ta celkem čítá 572 km a závodníci ji dokončí až v pátek, přičemž si sami zvolí, jakou porci kilometrů ujedou první a jakou druhý den.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru