TOYOTA GAZOO Racing - Rallye Dakar 2023

Rallye Dakar 2023: TOYOTA GAZOO Racing podruhé v řadě vítězí. Do cíle ji na 1. místě dovezl Nasser Al-Attiyah

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Toyota - 16. 1. 2023


Katarský jezdec Nasser Al-Attiyah a francouzský navigátor Mathieu Baumel s vozem GR DKR Hilux T1+ v poslední etapě závodu Dakar 2023 úspěšně obhájili dakarský titul týmu TOYOTA GAZOO Racing (TGR) z roku 2022. Posádka sice do finiše dorazila s odstupem 5 minut a 41 sekund za vítězem etapy, nicméně na celkové pořadí to již nemělo vliv. Posádka Toyoty si celkové vítězství pojistila náskokem 1h:20m,49s.

Poslední etapu Dakaru 2023 tvořil úsek o délce 136 km s výjezdem z bivaku v Al-Hofufu. Soutěžící museli nejprve přejet 167 km do místa startu 14. etapy a po jejím skončení ještě absolvovat poslední přejezd 100 km do místa vyhlášení výsledků v pobřežním městě Dammam.

Pro Nassera byl nejnovější dakarský úspěch již pátým vítězstvím v tomto závodu, Navigátor Mathieu se nově pyšní čtyřmi tituly. Dvojice celkem třikrát zvítězila s vozy Toyota. Vítězná posádka se vedení v závodu ujala již ve druhé etapě a až do konce soutěže tuto pozici nikomu z konkurentů nepřepustila.

Giniel de Villiers, jenž průjezdem cílovou páskou poblíž Dammamu úspěšně zakončil svoji již dvacátou Dakarskou rallye v řadě, vybojoval čtvrté místo celkového pořadí. Vzhledem k nejnovějšímu výsledku tak rozšířil sbírku dojezdů v první pětce na 15, počítaje v to i jedno vítězství z roku 2009.

Jihoafričan pouze jedinkrát dojel hůře než v první desítce, přičemž jeho výkony na Dakaru 2023 opět potvrdily nezlomnost a houževnatost jednoho z pravověrných dakarských veteránů. Giniel s navigátorem Dennisem Murphym zakončili letošní 45. ročník velmi pěkným výsledkem, neboť se v závěrečné etapě umístili v první desítce.

Na Dakar 2023 jistě dlouho nezapomenou Henk Lategan s navigátorem Brettem Cummingsem, protože závod pro tuto posádku mohl dopadnout zcela jinak. Během soutěže se dokázali vyšplhat až na 2. místo v celkovém pořadí, avšak kvůli dvěma nezdarům se v žebříčku propadli. Uvedená dvojice po celý Dakar předváděla velmi dobré tempo, a tak věří, že v příštích ročnících bude její rychlosti odpovídat i konečný výsledek. Přesto dokázala nakonec dojet na 5. místě celkově, necelých 5 minut za stájovými kolegy na 4. pozici.

Henk Lategan: Dakar 2023

Dakaru 2023 dominovala značka Toyota, neboť posádky jejího továrního týmu TGR obsadily první, čtvrté a páté místo. Skvělé skóre japonské automobilky dále vylepšuje Toyota Hilux T1+ soukromého týmu v rukách mladého Brazilce Lucase Moraese, jenž dojel na třetím místě celkového pořadí. Zatímco Lucas se o zisk titulu na Dakaru pokoušel poprvé, po jeho boku usedal zkušený navigátor Timo Gottschalk.

Glyn Hall, šéf týmu TGR Dakar: „Pro celý tým to byl úžasný den! Vítězství na Dakaru je nezapomenutelné, ale zvítězit v nejtěžším závodu světa dvakrát po sobě, to je neuvěřitelné. Upřímně děkuji všem členům našeho týmu, každému z našich sponzorů a samozřejmě našim jezdcům a navigátorům, kteří se postarali o tak senzační výsledek. Jsem skutečně hrdý na náš GR DKR Hilux T1+, který se opět předvedl jako spolehlivý a odolný vůz, nejen aby absolvoval nejtěžší automobilový závod světa, ale aby tak učinil hned dvakrát po sobě.“

Nasser Al-Attiyah: „Úžasný pocit! Musím poděkovat spoustě lidí, především ale všem členům našeho týmu. Byly to dva náročné týdny, ale je úžasné vrátit se a obhájit titul! Jsem moc hrdý na naši Toyotu Hilux T1+. Třikrát vyhrát závod s Toyotou, to je mimořádné.“

TOYOTA GAZOO Racing - Rallye Dakar 2023 - Nasser Al-Attiyah

Giniel de Villiers: „Dakar je jedna nekonečná výzva a letos jsme si svůj příděl výzev určitě vybrali. Samozřejmě jsme mohli dopadnout lépe, ale to by dost možná mohla říci spousta našich konkurentů. Bylo by pěkné stát na bedně, ale celkově má Toyota jako výrobce pádný důvod k hrdosti. Myslím, že tento výsledek opět prokázal spolehlivost vozů Hilux a znovu se nám letos v Saudské Arábii podařilo prezentovat tento skvělý vůz v tom nejlepším světle.“

Henk Lategan: „Dakar 2023 byl pro nás jako jízda na horské dráze. Byly to dva náročné týdny, které zahrnovaly i pár extrémně dobrých dnů – ale i několik dnů zklamání. Je to určitě dobrý pocit zakončit tak těžký Dakar v první pětce a ohledně náročnosti si myslím, že jsme si letos vybrali opravdu vše. V tomto směru je úžasné dojet až do finiše, a přestože si nikdy nepřestaneme klást otázky ‚Co by, kdyby‘, máme ohromnou radost, že jsme vůz v pořádku dovezli do cíle na dobrém místě.“

TOYOTA GAZOO Racing oceňuje vzájemně výhodnou spolupráci s partnerskými společnostmi Red Bull, Kinto, Eurol a the Innovation Group. Dalšími podporovateli týmu jsou: Hallspeed, SKF, Spanjaard, Edgecam, Supreme Springs, Shatterprufe, Smith’s Manufacturing, Oakley, Lumotech, OMP, MSA, SACCS a FIA. Dále děkujeme za podporu společnostem Ingco, Jonsson Workwear a USN.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru