rallye-dakar-2022-po_1etape-martin_prokop

Rallye Dakar 2022: Prokop s Chytkou dojeli v první etapě 3. Stejnou příčku drží i v celkovém pořadí

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Benzina Orlen Team - 2. 1. 2022

Po zahřívacím sobotním prologu se Dakar 2022 rozjel naplno ve své první etapě a na závodníky čekala porce 514 kilometrů, z nichž 333 bylo měřených.

Martin Prokop s Viktorem Chytkou vyráželi z Hailu jako šestnáctá posádka celkového pořadí kategorie automobilů a možná ani oni sami nečekali, jakým fantastickým způsobem prolétnou měřeným úsekem navigačně náročné nedělní etapy. Jejich nový Ford Raptor RS Crosscountry v barvách Benzina Orlen Teamu byl v cíli jako třetí nejrychlejší automobil a stejné pořadí náleží české posádce i v celkové klasifikaci.

Martin Prokop byl nejdříve v cíli poněkud rozpačitý z výkonu motoru jeho stroje, ale výsledek prvního dlouhého dakarského testu mu samozřejmě udělal radost: „První opravdová etapa letošního Dakaru se povedla, i když pocity byly v jejím průběhu smíšené, když jsme na některé soupeře nestačili s rychlostí našeho motoru. Na maximálku 170 kilometrů za hodinu bohužel nedosáhneme, když jedeme nejvíce 155. V silách našeho vývoje zatím nebylo použít přeplňovaný motor a kombinace s nadmořskou výškou našemu atmosférickému agregátu moc nenahrává. Na druhou stranu mě ale těší, že nás Viktor dovedl do cíle bez jediné chybičky na třetím místě, z čehož mám obrovskou radost. Perfektní navigace, stabilní tempo a spolehlivé auto tady mohou letos být klíčem k úspěchu. Samozřejmě je ještě celá soutěž před námi, ale takový start určitě zahřeje u srdce.“

Navigátor Viktor Chytka předvedl skvělý výkon, ale etapu za navigačně náročnou rozhodně nepovažoval: „Stejně jako vloni jsou dojmy po první etapě velice pozitivní. Jak se ukázalo, tak nám pomohlo to, že jsme se jako jedni z mála neztratili, ale po pravdě netuším, kde mělo být nějaké to osudné místo, protože nám vše od začátku až do konce sedělo relativně v pohodě. Dávali jsme si pozor, jeli jsme bod po bodu a vše trefovali na poprvé. Tak ať nám to takhle vydrží až do cíle.“

Štítky: , , , , , , ,