rallye-dakar-2022-po_3etape-ales_loprais- (1)

Posádka Aleše Lopraise figuruje po první čtvrtině Rally Dakar 2022 na pátém místě průběžného hodnocení kategorie kamionů. Svou pozici za čtveřicí továrních Kamazů udržela Praga #508 navzdory defektu, který ji v závěru úterní speciálky připravil o cenné minuty.

Třetí etapa (636 km) odstartovala i skončila v Kajsumě. Její zkrácená rychlostní zkouška měřila 255 kilometrů a z převážné části se jela v písku a dunách. Předchozí vydatné deště značně zhutnily písčitý povrch, což do jisté míry usnadňovalo průjezd dunami. Ovšem na jiných místech lijáky posádkám život zkomplikovaly, neboť některé stopy a cesty, viditelné v terénu při vytyčovaní trati, zmizely.

Aleš Loprais s Jaroslavem Valtrem ml. a Petrem Pokorou začali podobně jako v předchozích dnech a na mezičasech se dlouho drželi okolo poloviny elitní desítky. Přibližně šedesát kilometrů před koncem speciálky však musela posádka Instaforex Loprais Praga Teamu zastavit.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Prokop s Chytkou vítají těžkou 7. etapu. Doufají, že to bude náročné i v dalších dnech

„Snažili jsme se jet, co to šlo, ale líp to nešlo. Jede se v závratném tempu, při kterém je každá minutka znát. My jsme jich dnes ztratili nějakých sedm kvůli defektu. Ale jsme rádi, že jsme udrželi páté místo a jedeme dál,“ shrnuje Aleš Loprais.

rallye-dakar-2022-po_3etape-ales_loprais-2

„Udělali jsme kolo na blbém místě v těžkých dunách, kde jsme spadli do špatně viditelné díry,“ doplňuje palubní mechanik Petr Pokora, který zároveň nešetří slovy chvály na adresu navigátora Jaroslava Valtra mladšího, v jehož případě se jednalo o první výměnu kola na rychlostní zkoušce s touto posádkou. „S Jardou jsme výměnu kola mnohokrát trénovali už při testech a celý proces teď má obrovský řád. Jarda není levý, naopak je docela šikovný, a všechno, co mu třeba nešlo na první dobrou, následně poctivě natrénoval. Můžu říct, že i když tohle byla naše první společná guma v závodě, už jsme úplně sehraní. Jarda ví, co dělá a co dělat má. Díky tomu všechno navazuje a klape.“

Po výměně poškozené pneumatiky dorazila červenobílá Praga V4S DKR do cíle jako jedenáctá se ztrátou šestnácti minut na vítězného Dmitrije Sotnikova s Kamazem. V průběžném pořadí kategorie kamionů udržel Loprais pátou příčku, i když jeho odstup od vedoucího Sotnikova narostl na 47 minut. Českému jezdci navíc dýchá na záda Janus van Kasteren (Iveco). Nizozemec byl v etapě třetí, na Lopraise najel skoro třináct minut a na šesté pozici nyní zaostává už jen o 37 sekund.

Přečtěte si také:  Ford představuje tým M-Sport Ford. Prozrazuje jezdce a ukazuje hotové auto. Premiéra bude na Rallye Monte Carlo

Ve středu 5. ledna pokračuje Dakar 2022 čtvrtou etapou z Kajsumy do Rijádu (707 km). Nejdelší speciálka (465 km) celé soutěže by měla zároveň patřit i k nejnáročnějším. Nejprve se sice pojede téměř dvě stě kilometrů na velmi rychlých tratích, ale pak přijdou na řadu duny různé velikosti a po nich drsné finále v podobě spousty kamenitých řečišť.

Přidat komentář