rallye-dakar-2022-po_12etape-buggyra- (1)

Rallye Dakar 2022: Casale i Macháček jsou v cíli. Dobrá umístění jim v průběhu celé soutěže zhatily technické problémy

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Buggyra -  14. 1. 2022


Konec dobrý, skoro všechno dobré! Zatímco ještě před týdnem se řešila další účast Ignacia Casaleho a jeho posádky na Rallye Dakar 2022, po sedmi dnech se Chilan za volantem speciálu Tatra Phoenix loučil s Dakarem na etapových stupních vítězů. Jako jedenáctý dorazil do cíle po včerejších technických peripetiích i Josef Macháček.

Poslední etapa na trase Biša – Džidda (676 km/163 km) byla sice krátká, rozhodně se ale nejednalo o formalitu. Cesta na pódium pro všechny, kteří ve zdraví přežili, a tudíž vlastně zvítězili, byla totiž přes absenci dun, lemována spoustou písku.

Takový je Dakar

Josef Macháček přišel o šanci na dobré umístění v předposlední, pro mnohé osudové etapě, po které nabral mnohahodinnou ztrátu. Poslední dakarskou etapu si ale užil. „Byla náročná, hodně kamení, vegetace, musel jsem dávat hodně velký pozor na přesnost. Nepraskla pneumatika, kupodivu vydržel i řemen.“ Loučící se šampión neopomenul poděkovat mechanikům. „Až mi jich bylo líto, ale Can Am byl vždycky skvěle připravený. Pavel fungoval taky výborně, smekám před realizačním týmem. Přijeli jsme bojovat o první pětku, takových nás ale bylo více. Potvrdilo se, že Dakar dokáže obrátit v jedné etapě všechno naruby. Dojel jsem, ale s výsledkem nejsem spokojený. Ale jak jsem vždycky říkal, takový je Dakar.“

Přečtěte si také:  Škoda opět na stupních vítězů Barum Czech Rally Zlín. Kopecký ji vyhrál po desáté

Navigátor Pavel Vyoral netajil po dojezdu mírné zklamání, na druhé straně byl rád za dojezd do cíle. „Neskutečný závod, musím všem poděkovat, bylo to skvělé. Jsem rozbitý, včerejšek nám dal strašně zabrat jak po fyzické, tak psychické stránce.“

rallye-dakar-2022-po_12etape-buggyra-2

Velké loučení

Po dojezdu nakonec bronzové etapy, nazval, Ignacio Casale Alvaro Leona nejlepším navigátorem. „Krásná etapa, během které jsme nezaznamenali žádnou kolizi a nic se nerozbilo. Zajel jsem nejlepší výsledek v kategorii kamiónů. Jsem rád součástí nejlepšího týmu, jaký jsem kdy zažil. Co se Tatry týče, pracoval jsem se špičkovou technikou, s loňským autem je to nesrovnatelné,“ dodal trojnásobný šampión.

„Musím poděkovat Ignaciovi, ale to, že jsme dnes dojeli minutu za vítězem, je především jeho zásluha. Celou dobu jsem si pečlivě hlídal navigaci, věděl jsem, že i v poslední etapě na nás pořadatelé něco zkusí,“ konstatoval navigátor Alvaro Leon.

Palubnímu mechanikovi Tomáši Šikolovi spadl po poslední takřka tropické etapě pomyslný kámen ze srdce. „Displej hrál během etapy všemi barvami, převládala červená, takže jsem se modlil, aby to vydrželo. Jeli jsme na suchém písku, Ignacio se celou dobu ptal, jak jsme na tom s teplotou vody a oleje. Prosil jsem Tatru, ať vydrží, naštěstí se stalo. Dnešní třetí místo je třešnička do dortu,“ dodal Šiky, který posléze označil Ignacia a Alvara za svoje kluky.

Přečtěte si také:  Tradiční ženevský autosalon v Ženevě byl znovu zrušen. Bude se konat v katarském Dauhá

V celkovém pořadí skončila posádka Ignacio Casale, Tomáš Šikola a Alvaro Leon na 26. místě.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *