Subaru WRX STI je ikona. Své jméno si vydobila zejména na závodních tratích světového šampionátu v rallye, poslední dobou ale sbírá úspěchy také na poli okruhového závodění. Tak, jak jde čas, je ale potřeba držet krok s konkurencní, a tak Subaru v pátek odstartovalo v České republice prodej nové generace tohoto modelu. Při té příležitosti jsme se s ním mohli krátce seznámit na letišti v Příbrami.
Tahle ikona není pro evropský trh žádným prodejním trhákem, Subaru tad STI prodává spíše coby svou hvězdu. O tom svědčí nejen česká, ale i evropská prodejní čísla. V roce 2013 bylo vyrobeno 25 tisíc kusů modelů WRX a WRX STI, v celé Evropě se prodalo jen 650 vozidel! Největší odbyt (18 tisíc kusů) se prodalo v Americe. V České republice se nových aut Impreza GT/WRX/WRX STI od roku 1994 do konce minulého roku prodalo pouhých 770 kusů (celkových registrací díky dovozům je o cca tisíc ks více)! V nové generaci se neplánuje ani hatchback, ani automat.
Nové STÍ-čko si vzalo základ z odcházejícího modelu, motor a technika jsou převzaté. Karoserie má také v podstatě stejné rozměry- povyrostl rozvor (o 25 mm na 2 650 mm) a zvětšila se celková délka (o 15 mm na 4 595 mm). Pro praktiky ještě dodám, že o 40 litrů je větší zavazadlový prostor. O tyto hodnoty tady ale až tolik nejde, že?
Důležité je, že při vývoji nového Subaru WRX STI byl kladen důraz zejména na „absolutní výkon plně pod kontrolou“, přesně tak to stojí v propagačních materiálech. Co si pod tím představit? Vývojáři se zaměřili na ovladatelnost, s čímž šly ruku v ruce důkladné testy nejen v laboratořích a v provozu, ale také vysokorychlostní jízdní zkoušky po Nurburgringu. Výsledkem je nová, lehčí, ale tužší karoserie, výztuhy v podvozkových partiích, změna převodu řízení (z 15:1 na „závodních“ 13:1) či nové naladění motoru. Ale pojďme na to pěkně popořadě.
Nejvíce změn se událo právě na podvozku. Přední náprava dostala tužší uložení ramen, o 3 mm tlustší stabilizátor (24 mm), o 22% tvrdší pružiny a podobně. Pozadu nezůstala ani zadní náprava, která dostala tužší pouzdra nápravnice a vlečených ramen, uniballové závodní uložení příčného ramene, dodatečnou výztuhu nápravnice, průměr stabilizátoru se zvětšil o 1 mm (20 mm) a pružiny jsou o 6% tužší. Zároveň byl kladen důraz na to, aby se auto po vzoru sportovců mohlo při zatáčení zapřít zadní nápravou o asfalt a do zatáčky se tak opřít o poznání důrazněji. A funguje to!
Ovladatelnost Subaru WRX STI se opravdu zlepšila. Podle automobilky zatáčí WRX STI lépe než sesterské BRZ a dokonce prý lépe než Porsche 911. Zatáčení, resp. potlačení nedotáčivosti pomáhá také novinka v podobě systému Active Torque Vectoring (ATV). Ten je součástí stabilizačního systému. Má za úkol přibrzďovat vnitřní přední kolo a současně přenášet vyšší točivý moment na to vnější. Samotný stabilizační systém má tři úrovně. Tou první je ZAPNUTO. Druhým je režim TRACTION, který nechává v činnosti systém ATV, ale deaktivuje systém řízení stability, takže do smyku auto dostanete,ale výjezdy ze zatáček budou stále bleskové. No, a tím třetím je možnost stabilizacční systém se všemi jeho pomocníky (kromě ABS) úplně VYPNOUT.
I když je pod kapotou stále ten „starý známý“ čtyřválcový přeplňovaný boxer o objemu 2,5 litru s výkonem 221 kW/300 koní a s 407 Nm točivého momentu, jeho naladění je nové. Točivý moment je nyní k dispozici v mnohem nižších otáčkách než dříve, takže pohodová jízda bude o poznání příjemnější. STÍ-čko stejně nepotkáte výhradně na okruhu, ale klidně i před nákupními centry nebo v centrech měst.
Ale jak tohle všechno funguje v praxi? Stačilo by jedno slovo: „SKVĚLE.“ Je vidět, že se poslední dobou Subaru orientuje zejména na okruhové závodění, protože na letištní ploše funguje nové STÍ-čko parádně. Už od nastartování, kdy se interiérem rozprostře typický brumlavý zvuk boxeru, se budete těšit na první sešlápnutí plynu. Pln radosti a očekávání jsem si seřídil sedadlo, volant (proč je dole zploštělý?!) i zrcátka a připoutal jsem se. Pedál plynu jsem jen tak párkrát prošlápl, zařadil jsem jedničku a vyrazil vstříc zážitkům na letištní ploše. Nejdříve pomalu a klidně, seznámit se s tratí. S autem.
Po zahřívacím kole bylo možné se do toho konečně opřít. Ovladač jízdních režimů SI Drive (Subaru Intelligent Drive) jsem za nového zvukového doprovodu přepnul z pozice „I“ do pozice „S#“, nastavení centrálního diferenciálu DCCD (umí podle potřeby měnit poměr rozdělení hnacího momentu mezi kola přední a zadní nápravy) nechávám na „Auto“ a sešlapávám plyn až na podlahu.
STÍ-čko se vzpřímí a vystřelí. Přichází první zatáčka, ostře na brzdy (mohly by být ostřejší), zatočit, na výjezdu ze zatáčky přidat plyn. Je cítit, jak se zadní náprava zapře o asfalt. STÍ-čko vystřelí ze zatáčky nejen rychle, ale přesně tam, kam ho směřujete. I když na plyn dupnete jako slon, (se stabilizací v režimu Traction a DCCD na Auto) elektronika si s tím poradí. Takřka pokaždé si říkám, že by se zatáčka dala projet rychleji…
Auto se do zatáček skoro vůbec nenaklání (o 16 % méně) – to je vidět i na fotkách – podle slov Subaru se naklání prý méně než BMW M3 nebo Porsche Cayman. To, jak se WRX STI drží asfaltu, je až neuvěřitelné. Mluvíme však stále o nastavení, které pomáhá s tolik potřebnou trakcí a zatáčením. Přiznám se, že jsem neměl odvahu stabilizaci úplně vypnout, někteří kolegové ji měli a podle jejich slov se potom auto chová značně nedotáčivě.
Když na plyn tlačíte pořád víc a víc, zdá se, že Subaru WRX STI funguje stále skvěle, možná dokonce ještě lépe. Dělá to, co po něm chcete a to, co má. V zatáčkách drží stopu i pod plynem, navíc z nich umí opravdu rychle odjet. Naproti tomu rovinka ukázala, že je stabilní i v opravdu vysokých rychlostech. Limity auta jsou ale stejně ještě o hodně dál než ty moje. A nebo spíše dál než to, co mi dovolila moje odvaha a umění…
Po několika kolech na letišti samozřejmě nelze vynášet zaručené soudy a tvrdit o autě, že je bezchybné. Za těch pár stovek metrů ale lze poznat, že oproti minulé generaci ta nová lépe zatáčí a působí rychlejším dojmem.
Na závěr ale to nejlepší. Nové Subaru WRX STI je levnější než to odcházející. Základní cena je 1 089 000 Kč – ovšem bez typického velkého křídla a nebo 1 179 000 Kč za výbavu Sport, která nabídne nejen křídlo, ale také bezklíčkový vstup a startování, dešťový a světelný senzor nebo prémiový audiosystém Harman/Kardon a navigaci.
[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Subaru
Typ:,WRX STI
Motor:,čtyřválec s protiběžnými písty (boxer)
Objem válců:,2 457 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,4×4
Výkon:,221 kW/300 koní v 6 000 ot./min
Točivý moment:,407 Nm ve 4 000 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,5.2 s
Maximální rychlost:,255 km/h
Převodovka:,manuální šestistupňová
Spotřeba paliva (l/100 km):,14.0 / 8.4 / 10.4
Délka:,4 595 mm
Šířka:,1 795 mm
Výška:,1 475 mm
Rozvor:,2 650 mm
Pohotovostní hmotnost:,1575 – 1615 kg
Objem zavazadlového prostoru:,460 / ? litrů
Ceník:,k nahlédnutí tady
[/table]