Subaru konečně už i na český trh uvádí novou, již pátou generaci Outbacku. Je to přesně 20 let poté, co světlo světa spatřila jeho první generace. A my jsme se na něj byli včera podívat.
Na první pohled se exteriér od předchozího modelu příliš neliší. Jde tedy spíše o evoluci než o revoluci. Nemění to však nic na faktu, že nový Outback je designově vcelku povedeným autem. Revoluce se však odehrála v interiéru, kam se nastěhovaly zcela nové multimediální systémy, ale i materiály. Outback si teď – zejména v kabině – nic nezadá s evropskou konkurencí.
Interiér byla často jedna z těch nejslabších stránek všech Subaru, tedy automobilky, která se zaměřovala zejména na jízdu a jízdní projev. Tam opravdu excelovalo. Nový Outback však do interiéru přináší zcela nové materiály, ale i barevné displeje – jeden uprostřed budíků a druhý ve středovém panelu zobrazující navigaci, rádio a další podobné údaje. V okolí displeje již nenajdete žádné „čudlíky“, ale pouze dotykové plošky, které ovládají jednotlivá zobrazení. Nemám to rád, ale budiž, funguje to, zdá se, na první rychlé vyzkoušení lépe než v některých jiných autech.
To ale „subaráky“ stejně až tolik nezajímá. Pro ty je důležité to, že i nová generace Outbacku skvěle jezdí. Stačí si sednout, nastartovat motor a rozjet se. Už první metry naznačí, že tohle auto ze svého umu nic neslevilo, právě naopak. Karoserie působí velmi tuhým dojmem, bytelně a odolně. Aby také ne, když se na zvýšení její tuhosti inženýři při vývoji speciálně zaměřili… Otočení volantem, mimochodem s příjemně tlustým věncem, znamená okamžitou reakci i díky „zrychlenému“ převodu řízení (z 16,1:1 na 14,0:1). Outback dostal také systém Active Torque Vectoring, s nímž poprvé přišla nová generace WRX STI, a který mu pomáhá lépe zatáčet.
A podvozek? Ačkoliv má tohle auto klasická péra a tlumiče, nerovnosti zvládá skvěle, a navíc je pohodlné. A to jsme zatím na rovné silnici. Co se stane v zatáčkách? Nic! Jeďte s Outbackem po rovné okresce 90. Když přijde zatáčka, nohu nechte na plynu a prostě jeďte dál. Zatáčka může být mírná, ale i ostřejší, s tímhle autem to nic neudělá. A je úplně jedno, že jde o pořádný kus auta, který mezigeneračně o pár milimetrů povyrostl téměř do všech směrů. Díky skvěle umístěnému těžišti, naladění podvozku i posilovače řízení je jeho řízení radost. A jeho skvělé chování se nezmění ani na prašné kamenité cestě s drobnými výmoly. Podvozek se přes ně přenáší s lehkostí a s naprostým tichem. Od podvozku se neozve nic, žádný ráz, žádná rána. Tlumiče se snad tváří, že se jim tenhle povrch i líbí… Za jízdu dostává Outback zase jedničku s hvězdičkou!
Horší známky si ale zaslouží za motory. Ne snad, že by byly špatné, jsou důkladně přepracované, ale jejich výkony nejsou bůh ví jaké. V nabídce je jen dvoulitrová čtyřválcová nafta se 150 koňmi a benzínový dvou a půl litrový čtyřválec se 180 koňmi. To není na tak velké a těžké auto, jakým Subaru Outback bezesporu je, nic zázračného. S naftovým motorem jsem se kousek svezl. Outback s ním nejede špatně, ale nějaká výkonová rezerva tam chybí. Není tam prostě ten pocit, že sešlápnu plynový pedál a auto vystřelí. Svižně s ním nicméně jezdit lze.
O přenos síly na (u Subaru tradičně) všechna čtyři kola se v případě auta, s nímž jsem jezdil, starala bezestupňová převodovka CVT, u Subaru nazvaná Lineartronic. Ta se umí chovat nejen jako klasický variátor, ale i jako „běžná“ převodovka. Co to znamená? Pokud plynový pedál sešlápnete výrazněji, řídící jednotka to rozpozná a přepne převodovku do režimu „skokového“ řazení, tak aby navodila atmosféru šestistupňové skříně. Netrápí tak při jízdě motor v konstatních vysokých otáčkách, ale mění je jako by řadila. Převodovka CVT je k benzínovému motoru vždy, k naftovému za příplatek 60 tisíc Kč.
Největší novinkou je však systém EyeSight, který je ve vozech s převodovkou Lineartronic v sériové výbavě (do manuálů naopak vůbec nejde). Subaru nám zdůraznilo, že nejde o automatické řízení, ale o pouhou asistenci řidiče, takové jeho „druhé oči“. Dvě barevné stereo kamery umístěné na vrchu čelního skla po obou stranách vedle zpětného zrcátka, mají za úkol snímat prostor před autem a pokud se řidič dostatečně nevěnuje řízení a na nebezpečné situace před autem neraguje, snaží se ho na ně upozornit. Nechce je za něj prý řešit a do řízení tak zasáhne až na poslední chvíli. Kamery zastávají i funkci adaptivního tempomatu. Do rychlosti (případně do rozdílu rychlostí) až 50 km/h dokáže auto předejít srážce tak, že zcela zabrzdí. Řídící jednotky počítají i s naložením auta a tím pádem snížením brzdného účinku, nepočítají však s kluzkým podložím v zimě nebo na sněhu.
Zmínil jsem, že jde pouze o kamery, a ty fungují podobně jako lidské oko. Při snížené viditelnosti vinou hustého deště či sněžení nebo v mlze tak jejich účinnost klesá. Radarový systém, který používají jiné automobilky, byste tu hledali marně.
Ceny startují na částce 939 000 Kč a za milion už máte auto s výbavou, která zahrnuje vše důležité (rozdíl mezi naftovým a benzínovým motorem je tu 20 tisíc Kč). Subaru Outback zraje jako víno. Čím je starší, tím je lepší. Už teď se těšíme, až se nám dostane do redakčního testu, abychom se mu na zoubek podívali důkladněji.
[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Subaru
Typ:,Outback
Motor:,čtyřválec s protiběžnými písty (boxer)
Objem válců:,1 998 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,nafta
Pohon:,4×4
Výkon:,110 kW/150 koní v 3 600 ot./min
Točivý moment:,350 Nm v 1 600 – 2 400 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,9.9 s
Maximální rychlost:,192 km/h
Převodovka:,bezestupňová CVT
Spotřeba paliva (l/100 km):,7.5 / 5.3 / 6.1
Délka:,4 815 mm
Šířka:,1 840 mm
Výška:,1 605 mm
Rozvor:,2 745 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 764 – 1 787 kg
Objem zavazadlového prostoru:,512 / 1 848 litrů
Ceník:,k nahlédnutí tady
[/table]