mini-cooper-se-elektromobil

O tom, že MINI chystá elektrický model Cooper SE, už jsme napsali hodně. Jak vidno, do elektromobility se pouští opravdu všichni, ale ne všichni s ním mají takové plány, jako tato německá automobilka. Nejprve prototyp tohoto modelu poslala na letiště, kde odtáhl Boeing 777F Lufthansy, a před pár dny oznámila, že s ním zajede ostré kolo na Nürburgringu. Ovšem bez toho, aby pilot byť jedinkrát šlápl na brzdový pedál!

Klepete si na čelo a přemýšlíte, jak je možné zajet ostré kolo bez brzd? Je to snadné, a pokud jste někdy jeli třeba v BMW i3, pak už asi začínáte tušit. Elektromobily jsou vybaveny systémem rekuperace energie, kdy v praxi stačí sundat nohu z plynového pedálu a auto začne brzdit, respektive zpomalovat díky rekuperaci. Zároveň se rozsvítí brzdové světlomety, které tak dají řidičům za vámi vědět, že zpomalujete.

Prototyp elektromobilu MINI Cooper SE odtáhl na frankfurtském letišti velký Boeing

Mini Cooper SE tímto systémem také bude vybaven, přičemž automobilka tvrdí, že půjde o jeho nejmodernější verzi. Dokázat to chce právě tak, že 73 zatáček Zeleného pekla zajede sice ve vysokém tempu, ale bez použití brzdového pedálu, tedy jen s pomocí zpomalování pomocí rekuperace. Cooper SE nabídne hned dva druhy rekuperačního zpomalování. To slabší bude schopno vyvinout zpomalení 0,11 g, to výkonnější dokonce 0,19 g. Jen pro srovnání, například Audi e-tron pracuje s rekuperačním zpomalením 0,3 g, BMW i3 pak 0,16 g.

Řidič pak bude moci velmi snadno přepínat mezi těmito druhy zpomalování a tak prý půjde slabší verzi zpomalování použít třeba v místě zvaném Flugplatz a silnější rekuperaci v karuselech. Kdy konkrétně MINI tento pokus provede, neprozradilo. Jsme ale moc zvědaví na záznam té jízdy a hlavně na konečný čas.