Průzkum ukázal, že lidé samořiditelným autům moc nevěří a v provozu je vnímají jako nebezpečí

Autor: Radim Plachý - Zdroj: American Automobile Association/Harvard - Foto: Waymo/Google - 28. 5. 2021


V poslední době se našlo hned několik šílenců, kteří vzali pojem „autopilot“ naprosto vážně a používali jej v provozu, aniž by to bylo zákonem povoleno a aniž by byl systém plně naladěn tak, aby byl bezpečný. Navíc se říká, že dokud nebudou všechna auta na silnicích plně autonomní, nebude tento systém nikdy bezpečný, protože se bude setkávat s lidským faktorem, jehož chování je nepředvídatelné. Dle nového průzkumu Americké automobilové asociace a Harvardu se ale ukazuje, že kromě těch pár jedinců lidé autonomním automobilům a náklaďákům zatím moc nevěří.  

Dle studie asociace a jedné z nejlepších univerzit světa ukázala, že 53 % dotázaných by se na silnici, kde jezdí i autonomní nákladní auta, necítilo dobře a bezpečně. V případě osobních aut mělo stejné pocity 47 % dotázaných. Ačkoliv v Americe, především pak v Columbii, už probíhají testy samořiditelných aut a náklaďáků přímo v provozu, lidé z toho moc nadšení nejsou. Jen 34 % dotázaných s takovým testováním nemá problém. 67 % je pak buď naprosto proti tomu, nebo alespoň částečně proti. A 77 % z těchto dotázaných uvedlo, že mají strach sdílet silnice s autonomními auty. 62 % dotázaných pak uvedlo, že podle nich panují obavy o to, kdo by byl v případě nehody uznán jako viník.

Přečtěte si také:  Aktivoval autopilot u Tesly a za jízdy si sedl na zadní sedadla. Skončil ve vězení

Studie také odhalila to, že by dotázaní byli nejraději, aby autonomní auta byla jasně a výrazně označena. Pro to by bylo 62 % dotázaných. Dalších 60 % by se přiklánělo k tomu, aby autonomní auta měla vyhrazené jízdní pruhy a do běžného provozu se tedy nezapojovala.

Studie sice probíhala v Americe, ale nás zajímá váš názor. Co si o autonomních autech myslíte vy? Mají se v provozu míchat s vozidly, která řídí lidé? Je to podle vás bezpečné? Dejte nám vědět v komentářích.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *